Voor de dames DANKBETUIGINGEN NIEUWS 12 De nieuwe kraan op de kade bij de machinefabriek. Voor het medeleven en de belangstelling betoond tijdens de ziekte en na het overlijden van mjjn man, zeg ik direc tie chefs, bazen, voorlieden en collega's hartelijk dunk. J. W. M. GRETHE-KROUWEL. Hierbij betuig ik mijn hartelijke dank voor de mooie ge schenken, ontvangen van collega's, bazen, onderhazen en voorlieden, bjj het verlaten van de fabriek op mijn 65- jarige leeftijd. Ook namens vrouw en kinderen. V. VAN KINTS. Ondergetekende betuigt, ook namens zjjn vrouw, zijn har telijke dank aan de directie voor de mooie gift, aan chefs en bazen voor de plezierige samenwerking, de voorzitter van de kern en de kameraden voor de cadeaux, ontvangen hij het verlaten van de Maatschappij met pensioen. Hij spreekt de hoop uit, dat de Maatschappij tot in lengte van dagen in groei en bloei mag toenemen. J. TIMMERS. Ondergetekende betuigt, mede namens zijn vrouw en kin deren, zijn hartelijke dank aan directie, chefs, hazen, voor lieden en personeel voor de belangstelling en de cadeaux, ontvangen bij zijn 25-jarig jubileum. A. v. d. BERG. Ondergetekende betuigt hiermede, ook namens zijn vrouw en kinderen, zijn oprechte dank aan directie, chefs, bazen en voorlieden afdeling Schilders, het personeel van alle cantines, en al zijn vrienden, voor de bloemen en cadeaux onder couvert, ontvangen hij zijn 25-jarig dienstverband. H. BRAAD Mede namens mijn vrouw betuig ik hiermede mijn harte lijke dank aan directie, chefs en collega's voor de cadeaux, bloemen en de wjjze, waarop zij de dag van mijn 25-jarig jubileum tot een voor mij prettige herinnering hebben gemaakt. H. LOGMAN. Ondergetekende betuigt, mede namens zijn vrouw en doch ter, zijn dank aan directie, chef, collega's van Rotterdam en Schiedam, kantoorpersoneel en personeel van fitterjj Rotterdam, voor de belangstelling, cadeaux en bloemen, ontvangen bij zjjn 25-jarig jubileum. H. J. MARCUS. Ondergetekende betuigt, mede namens zijn vrouw, zijn hartelijke dank aan directie, bazen, voorlieden en collega's voor de cadeaux onder couvert en de bloemen, ontvangen bp zün 25-jarig jubileum. G. RAVESTEIN. Ondergetekende betuigt hiermede zijn hartelijke dank voor de mooie cadeaux en de belangstelling by zijn 25-jarig jubileum ondervonden. J- SCHOUTEN. Ondergetekende betuigt, mede namens zyn vrouw en kinde ren, zyn hartelyke dank aan directie, chefs en collega's voor de cadeaux, bloemen en de betoonde belangstelling ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum. I'. SPEKSNIJDER. Hiermede betuig ik, mede namens mijn vrouw, mijn har- lelijke dank aon Directie, chefs bazen en collega's voor de cadeaux en belangstelling bij mijn 25-jarig jubileum onder vonden. C. STOLK. Ondergetekende betuigt hierby, mede namens zijn vrouw, zijn dank aan directie, bazen, voorlieden, collega's en Jubileumfonds afdeling Scheepmakers Nieuwbouw, voor de vele blijken van belangstelling, de cadeaux en bloemen, ontvangen by zijn 25-jarig jubileum. W. VERHEIJ. Hoewel er geen apart dameshoekje in ons prachtige maand blad is gereserveerd, heb ik toch gemeend iets te moeten schrijven wat door de dames de moeite waard gevonden kan worden. Dat „iets" zou kunnen gaan over koken, mode, kinderverzorging en wat al meer, maar dan zou ik toch te vlug uitverteld zijn, daar ik van deze zaken weinig, of om duidelijker te zijn, niets afweet. Deze onderwerpen zou ik aan de terzakekundigen willen overlaten. Ik zou echter een enkel woordje willen schrijven over kant met een kleine „K", dus niet over ..Kant" de philosoof. Waarom ik juist over kant zou willen praten, vereist al een verklaring. Schrij ver dezes is zo gegrepen door de bekoring, die er van deze kunstuiting uitgaat, dat hij dit niet voor zichzelf heeft willen houden en naar een middel heeft gezocht om aan deze kunstuiting meer bekendheid te geven. Vandaar dit artikeltje. Wat verstaan wij onder kant en hoe is het ontslaan Dit zijn vragen, die niet zo één, twee, drie te beant woorden zijn. We zouden daarover iets meer van zijn geschiedenis moeten weten. De eerste vraag zou zonder meer nog naar behoren in het kort beantwoord kunnen worden, waarover straks iets meer. Maar wat de laatste vraag betreft tasten we volkomen in het duister. Men kan slechts vermoeden, dat in de begintijd, toen de mensen be hoefte gevoelden zich te dekken met grove geweven ge waden, men de vrijhangende draden ging knopen om hel uitrafelen te voorkomen. Wat eerst een noodzakelijkheid was, werd bij het fijner worden der weefsels in latere tijd doelbewust ter versiering gedaan. De voor de hand liggende methode was natuurlijk: het leggen van knopen en door deze te variëren verkreeg men een zeker patroon. Het ma- cramè was hiermede geboren. Uit het een volgde het andere en als we in het begin van de vijftiende eeuw zyn aange land, zien wij dat dit werk al een behoorlijke hoogte heeft bereikt. Het werd toen nog in hoofdzaak door de kasteel- vrouwen beoefend om aan hun ledige tijd meer inhoud te geven. Zoals we wel zullen weten, was het woord „snel' in die tijd nog niet van toepassing. Het leven ging toen, om het populair uit te drukken, met een slakkengangetje. Tijd had in die dagen weinig waarde. Men had tijd te over om zichzelf te bekijken, waardoor van lieverlede de behoefte naar voren kwam om zich te tooien. De vraag naar versiersels was in de Gouden Eeuw, waar we in dit praatje nu zijn aangeland, zo groot, dat, om aan deze vraag te vol doen grote centra werden opgericht, die we kantfabrieken zouden kunnen noemen. Hierin waren duizenden vrouwen werkzaam om aan de grote vraag naar kantwerk te kunnen voldoen. Hiervoor was geld in overvloed, wat tot gevolg had, dat personen met een groot scheppend vermogen aangetrokken werden en hierin hun scheppingsdrang konden uitleven. We behoeven het

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 14