T.e.s. Koratia99 nadert zijn voltooiing 9 NIEUWS het schip toen maakte bedroeg na correctie 11°. Iveetbaas/Eysbergen Een woord van waardering is hier op zijn plaats voor de wijze, waarop onze deskun digen op de tekenkamer van ons bedrijf het project van dit zware laadgerei hebben uitge werkt, waaraan in belangrijke mate het be haalde succes te danken is. M. Nadat we de rederij en de proeftocht beke ken hebben, willen we thans het schip zelf onder de loupe nemen. Zoals reeds vermeld zijn de hoofdafmetingen van het nieuwe tankschip: lengte tussen 1.1161.54 meter breedte21.11 meter holte11.89 meter gem. diepgang9.02 meter snelheid14.5 knoop draagvermogen 17600 ton Het schip wordt gebouwd onder toezicht van Lloyd's en krijgt de klasse-aanduiding 100 A 1 „Carrying petroleum in bulk". De schepen van dit type (van 46 inmiddels uitgebreid tot 52) zijn bestemd voor alge mene doeleinden, d.w.z. ze kunnen de meest voorkomende olie- of benzine-ladingen ver voeren. Hoewel gesproken wordt van 52 de zelfde schepen, dient echter wel gezegd te worden, dat ze in diverse kleine details ver schillen vertonen. Vermeldenswaard is nog, dat tijdens de bouw de roestige huidplaten gereinigd worden door middel van zuurstof-acetyleen-branders, waar na een eerste laag huidverf op de warme pla ten wordt aangebracht. Vóór de tewaterlating worden alle vereiste lagen huidverf aange bracht. Laad- en losinrichting Het schip is verdeeld in 11 midden- en 22 zijtanks. Deze 33 tanks worden gevuld en leeggezogen met behulp van de pompen, die in de achterpompkamer zijn opgesteld. Per uur wordt plm 2000 ton olie overgepompt, waardoor het schip binnen 24 uur geledigd is. Een bijzonderheid is echter, dat dit geschiedt door een dubbele ringleiding, waardoor het mogelijk is tegelijkertijd verschillende soor ten olie te verpompen met 1 in plaats van 2 pompkamers. In het voorschip is hier welis waar ook een pompkamer, doch daar staan alleen 2 horizontale stoompompen (een bal- last- en een brandstoftrimpomp). In de achterpompkamer zijn 4 verticale pom pen opgesteld (ieder met een capaciteit van 400 ton per uur), die aangedreven worden door turbines, die op een platform zijn ge plaatst op 5.50 meter boven de kiel. De tur bines zijn vanuit de machinekamer bereik baar, hetgeen van belang is bij reparatie en onderhoud. De zware leidingen, die over het dek lopen, zijn voorzien van speciale koppelingen voor het aansluiten van de walleiding. Met het oog op het snelle los kunnen koppelen bij bran dende olie-installaties worden deze leidingen niet vastgemaakt met een aantal schroefbou ten, maar met een eenvoudig mechaniek, dat onmiddellijk losgemaakt kan worden. Machine-installatie Terwijl 47 van de 52 bestelde tankers voor zien worden van turbines met tandwielover brenging, worden er 4 uitgerust met een turbo-electrische installatie. Hiervan worden er 2 bij W.F. gebouwd, nl. de „Koratia" en de „Korenia". Deze machinerie komt hierop neer, dat de schroef wordt aangedreven door electromotoren, die stroom ontvangen van door turbines aangedreven generatoren (zie figuur). Het schip is hiertoe voorzien van 2 turbo-generatoren (fabr. Werkspoor/British Thomson Houston), die de stroom van 3000 volt leveren aan 2 electro-motoren, welke sa men gekoppeld zijn op één schroefas. Door 2 TURBO-ClHlfATO» [W Elect».

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 11