Contact-middagen voor oud-werknemers NIEUWS 10 deze motoren wordt bij normale belasting 7500 A.P.K. bij 100 omw./min. ontwikkeld, terwijl het maximum vermogen 8300 A.P.K. bij 103 omw./min. bedraagt. De turbines wor den gevoed door stoom van 450 p.s.i.g. en 750° F., ontwikkeld in 2 Babcock en Wilcox, olie-gestookte ketels. Eén tanker, de „Hemisinus", die in Engeland wordt gebouwd, krijgt een gasturbine-machi nerie. Hierbij worden de generatoren aange dreven door gasturbines. Verder heeft het een identieke inrichting als de 4 turbo-elec- trische schepen. De nodige practijk in het gebruik met een gasturbine is reeds opgedaan met de „Auris", waarbij 1 van de 4 diesel motoren is vervangen door een gasturbine. Nautische uitrusting Het schip is voorzien van moderne instru menten, zonder welke een zeeman zich niet meer op zijn gemak voelt. Hiertoe behoren magnetische compassen, een gyro-compas, een echo-loodinstallatie voojr dieptemetingen, ra- dar- en radio-apparatuur en een telefoon installatie. n Accommodatie De bemanning wordt gehuisvest in één-per- soonsliutten, die aangesloten zijn op het kunstmatige luchtverversings- en verwar- mingssysteem. Als ontspanning voor de be manning is naast de recreatiezaal een vast zwembad aanwezig. De wasserij is voorzien van een electrische was-, droog- en strijkinrichting. Bovendien zijn in de diverse wasgelegenheden kleine Hoover-wasmachines opgesteld. Het kombuis is ruim voorzien van electrische apparaten, zoals een food-mixer en een aardappelschil machine. Ook is er nog een mechanische af- valstortinrichting ontworpen. In plaats van het zonder meer over boord zetten van de af val wordt dit in een waspapieren zak gestort, die dan over de „muur" wordt gezet. Beveiliging tegen brandgevaar Een uiterst belangrijk iets bij iedere tanker is de beveiliging tegen brandgevaar. Daarom zijn op deze schepen altijd talrijke strenge voorschriften tegen roken, gebruik van open vuur etc. Echter is het niet de vloeistof, die zo brandbaar is, doch speciaal de ontwikkel de gassen. Die gassen kunnen al een explosie tengevolge hebben, wanneer een schoenspij ker op een stalen dek een vonkje veroorzaakt. Iedere tanker is daarom voorzien van een gas- afvoerinrichting, die tijdens de vaart deze gassen naar het topje van de mast voert, waar ze ongehinderd kunnen ontsnappen. Juist te gen deze gevaarlijke gassen zijn daarom op de nieuwe Shell-tankers dan ook vele veilig heidsmaatregelen getroffen. Zo zijn de ruim ten, zoals kombuis, ketelruim en rooksalon, waar open vuur aanwezig is, voorzien van een apparatuur, die in koolfilters gezuiverde lucht naar binnen blaast, waardoor een ze kere overdruk ontstaat en eventueel nog bin nendringende gassen worden tegengehouden. Indien door een of andere oorzaak veel gas sen vrijkomen, dan waarschuwen speciale in strumenten, door middel van licht- en ge luidssignalen tegen dat teveel aan explosieve gassen. Deze tankers voor de Kon. Shell Groep (de naam van de Anglo-Saxon Petroleum Co. als rederij is overigens onlangs gewijzigd in Shell Tankers Ltd.) voldoen aldus aan de moderne eisen wat betreft technische uitrusting, doch ook wat betreft de moderne, zich steeds ont wikkelende criteria met betrekking tot de huisvesting en verzorging van de bemanning. Ze zullen daarom tenvolle aan de gestelde eisen kunnen voldoen. A. Priester Gegevens werden ontleend aan: The Marine Engineer and Nav. Arch. Jan. en Febr. 54 - Shipbuilder and Marine Engine Builder Febr. 54 - Schiff und Hafen Dec. 53 - Hansa 8 Aug. 53 - Shipbuilding and Ship ping Record 29 October 53. In het artikel, verschenen in het Maart nummer, dienen de volgende correcties te worden aangebracht: 1. „Malvina" gebouwd bij Fijenoord, „Mamura" bij W.E. 2. R.D.M. 5 schepen van 18000 ton i.p.v. 4. 3. A.S.P.C., wat betreft de rederij, veranderd in Shell Tankers Ltd. SOCIALE RUBRIEK (Vervolg) Op Woensdag 12 en Donderdag 13 Mei zijn er in „Musis Sacrum" wederom contact-mid dagen geweest voor onze oud-werknemers en hun dames. Deze bijeenkomsten, georganiseerd door de Afdeling Sociale Zaken, werden geopend, na mens de Directie, door de heer C. Keyzer, die in zijn welkomstwoord o.m. er op aan drong, dat de bezoekers hun bevindingen over deze middagen eens per brief moesten ken baar maken. De organisatoren kunnen dan aan de hand

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 12