Amerikaanse Reisindrukken NIEUWS TECHNISCHE SCHOOL TE SCHIEDAM GEOPEND Zaterdag 8 Mei werd onder grote belangstel ling de nieuw gebouwde Technische School aan de Burg. van Haarenlaan 87 geopend. Nadat door de Burgemeester van Schiedam, de heer Mr. J. W. Peek, de officiële openings rede was uitgesproken en de school dus als zodanig in dienst was gesteld, werd namens verschillende instanties, verenigingen en an dere lichamen door vele sprekers het woord gevoerd, die allemaal lof hadden voor de prachtige, nieuwe school. Alle sprekers waren het er over eens, dat de gemeente Schiedam met deze aanwinst op onderwijsgebied een goede beurt heeft gemaakt. Verscheidene sprekers uit technische onder wijskringen wensten Bestuur, Directeur, lera ren en leerlingen geluk met de nieuwe school, andere wezen op de belangrijkheid van het technisch onderwijs in onze huidige samen leving, waarin zo'n grote behoefte bestaat aan vakbekwame arbeiders, die echter naast deze onmisbare kennis ook moeten zijn toegerust met andere eigenschappen, welke hun kun nen worden bijgebracht ook via onze scholen. Van de gelegenheid om het Schoolbestuur te feliciteren werd door velen gebruik gemaakt. Gaarne voldoe ik aan veler verzoek om enige indrukken weer te geven van een reis door de Verenigde Staten. Deze reis werd gemaakt onder auspiciën van de Foreign Operations Administration, kortweg de F.O.A. genoemd. Dit is een Amerikaanse organisatie, die deze studiereizen verzorgt. Het doel van de reis was kennis te nemen van de Amerikaanse werkmethoden en werkwij zen op het gebied van onderhoud van alle voorkomende productiemiddelen. Dit werd bereikt door bezoeken aan fabrieken, het bij wonen van lezingen (o.m. een 3 daags bezoek aan de 5e National Plant Maintenance and Engineering Conference) en de daarop vol gende tentoonstelling in Chicago. Om tot een goed begrip van de Amerikaanse samenleving te konten was liet vanzelfspre kend, dat behalve aan technische problemen ook aan andere verhoudingen in dit verband aandacht is besteed. De studiegroep, waarvan ik deel uitmaakte, was samengesteld uit vertegenwoordigers van bijna onze gehele industrie: mijnbouw, ma chine- en scheepsbouw, textiel, olie en hoog ovens. Voor de ervaringen van deze groep wil ik verwijzen naar een rapport, dat over enkele maanden wordt uitgegeven; daarom zal dit verhaaltje alleen maar betrekking hebben op onze reis. Op 20 Januari j.l., 's avonds half tien, was het uur van vertrek. Na de controle door de douane waren we de gast van de K.L.M. en dat kwam al dadelijk tot uiting door het aanbieden van een souper- tje. Het is bepaald een voorrecht om eens gast van de K.L.M. te zijn. Zij is een uitste kende gastvrouw! Het is maar goed, dat die verwennerij niet te lang duurt, anders zou je niet meer aan een gewoon leven kunnen wen nen Veel is er al geschreven over de gewel dige service van de K.L.M. en het zou haast vervelend worden dit steeds weer te noemen. En toch moet het steeds weer gezegd worden de verzorging is werkelijk af! Om 5 voor half 10 hoorden we door de luidsprekers: of de reizigers voor New-York hun tickets en pas sen maar gereed wilden houden, want het toestel was klaar voor vertrek. En daar gin gen we dan! Na nog een laatste groet aan de achterblijvenden namen we onze ruime zit plaatsen midden in de cabine in en dan be gonnen de 12800 paarden van de 35 m lange Super Constellation „Atom" hun krachten te tonen en even daarna zette het toestel zich in beweging. Na een flinke start slokte de duis ternis ons op en waren we spoedig uit het ge zicht van de wegbrengers verdwenen. Op een hoogte van plm 3200 meter zette de „Atom" koers naar de eerste tussenlanding „Prestwick" in Schotland, waar we goed landden. Het was inmiddels 11.07 uur Engel se tijd. Het toestel werd nog eens duchtig ge ïnspecteerd en volgestopt met brandstof en toen ging de reis over de grote plas beginnen. We maakten het ons gemakkelijk, jasje en schoenen uit en pantoffels aan. We vlogen al gauw op grote hoogte (plm 4900 m) door twee wolkenlagen heen. De stewardess ver- 14

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 16