if? 15 NIEUWS wende ons met een echte Schiedammer. We kregen ieder een album van de K.L.M. met onze route, keurig verzorgd. Achter in dat album vonden we ansichten, briefpapier en enveloppen en dus konden we een briefje of kaart naar huis sturen. Al gauw toverde de stewardess weer een heer lijk dinertje voor onze ogen, dat met smaak genuttigd werd. Daarna ging de hoofdver lichting uit, de stoelen werden achterover ge legd en voorzien van een hoofdkussen en plaid. „Welterusten", wat weieens wil lukken. En steeds ronkten de motoren hun zelfde lied en trokken ons met een snelheid van 480 km per uur voort naar de andere kant van de aardbol. Op tijd kwamen we de volgende morgen 6.45 uur op Gander in New-Found- land aan in een dikke sneeuwbui, 't Was koud! We hadden daar een oponthoud van VA uur en kregen dus tijd om ons te scheren en op te frissen. Nog even een kop koffie en daar zaten we al spoedig voor het laatste tra ject van ongeveer 5 uur. Het laatste gedeelte legden we af in een heerlijk zonnetje en we hadden vanuit de cabine een goed uitzicht. Eindelijk zagen we het doel van onze reis „de Verenigde Staten", met als beginpunt New-York. Na een perfecte landing stonden we dan op Amerikaanse bodem op de inter nationale vlieghaven „Idlewild". Na een goed uur oponthoud bij de douane zochten we een plaatsje in de bus, die ons naar New-York zou brengen. Het is niet het mooiste gedeelte van deze wereldstad. Het maakt een romme lige indruk naar onze Hollandse begrippen. We gingen door een paar tunnels en waren meteen midden in de stad. In ons hotel aangekomen werden we verwel komd door een der heren van de Nederlandse Ambassade, die hier met een projectmanager aanwezig was en met ons op de hierop vol gende oriëntatiebijeenkomst het programma voor de komende weken besprak. Natuurlijk moesten we 's avonds nog even naar hartje stad - Times Square en Broadway. De meest fantastische lichtreclames op wol kenkrabbers en winkelramen. Wat een ge schitter, het lijkt wel één grote kermis. Vlie gende Amerikaanse adelaars, hele spannen paarden die men ziet lopen en dan plotseling vervangen worden door letters van het een of andere artikel, dat je vooral moet gebruiken of een verzekering, die je beslist moet sluiten! We lijken wel mieren ten opzichte van die geweldige wolkenkrabbers. Er zijn 40 gebou wen, die meer dan 120 m hoog zijn, waarvan W het Empire State Building baas boven baas is, want dit heeft een hoogte van een kleine 400 m met 102 verdiepingen. Het verkeer in New-York met zijn 8 millioen inwoners, wordt bijna geheel automatisch geregeld. Aangezien de stad in avenues en rechte straten is ver deeld, vinden we op elke hoek van een blok stoplichten. De weg is gemakkelijk te vinden, daar de straten alle genummerd zijn, dus je telt maar op. Evenals in alle grote wereld steden heet ook hier de ondergrondse „de Sub way", die dagelijks 2 millioen mensen ver plaatst. Bij dit ondergronds verkeer rijden snel- en stoptreinen. Het is even goed oplet ten, want de deuren sluiten automatisch, dus denk om je jas! De volgende dag verlieten we New-York en gingen met de nachttrein naar Chicago, een afstand van ruim 1600 km. We gingen er met een gerust hart naar toe, want Al Capone is er niet meer! In een geriefelijke cabine, een „roomette" die we hier kregen, konden we de nacht doorbrengen. Deze slaapkamer is van alle gemakken voorzien. Stromend warm en koud water, kleerkast enz. Als je er binnen komt staat je bed tegen de muur geklapt, je trekt het naar beneden over een „bepaald on misbaar meubel", dus je moet goed naden ken, je doet eerst het ene en daarna trek je je bed uit. Daar de afstanden in de U.S.A. groot zijn, moeten de treinen wel comfortabel zijn ingericht. Bij de Baltimore Ohio Rail road Company, kortweg de B O genoemd, bestaan sommige wagens uit 2 verdiepingen. De bovenste verdieping van deze Strata-Dome cars is bijna geheel van glas, zodat je hoog boven de rails een prachtig uitzicht hebt. Voor de avond en nacht zijn ze uitgerust met een paar grote schijnwerpers, die het land schap waar men langs komt op fantastische wijze verlichten. De netheid, waarin de coupé's verkeren is mij ook vroeger reeds opgevallen, geen papier of schillen. Ik zag zelfs die kauwende Ameri kanen het restant stukje kauwgom in het daarvoor bestemde doosje in hun zak steken. Met zo'n „nette" trein kwamen we dan Zon dagmorgen in Chicago aan, waar we het voor recht hadden in het grootste hotel ter wereld, nl. het Conrad Hilton Hotel, te kunnen loge ren. Dit hotelletje, met zijn 3000 kamers en 2000 man personeel, ligt aan de Michigan Avenue, met een schitterend uitzicht op het grote Michigan meer. T. Wordt vervolgd)

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 17