NIEUWS 2 "n$ imm „Tina Onassis" en „Maasdam" in het dok gebouwde achteruit turbine. Het vermogen van de turbines wordt door dubbele tandwiel overbrenging op de schroefas overgebracht. Aantal omw./min. H.D. turbine 5700 en van L.D. turbine 3000 omw./min. De stoom voor de installatie wordt geleverd door 2 H.D. waterpijpketels met overver hitter met een waterinhoud van 14.3 ton. De capaciteit van elk dezer ketels is 38 ton stoom per uur bij normaal bedrijf en 48 ton per uur bij max. bedrijf, bij een werkdruk van 45 atm. en een temperatuur van de stoom van 450° C. Het vermogen van de machineinstallatie is 16000 P.K. hetwelk opgevoerd kan worden tot 17500 P.K. Hierbij bedraagt de snelheid resp. 17 en 19.5 mijl. Tijdens de uitreis van het schip naar de Per zische Golf werden bij het anker opgaan in Port Said door bet afdrijven van het achter schip alle vier de schroefbladen beschadigd, doordat de schroef een meerboei raakte. De Rederij bepaalde toen dat het schip naar Rotterdam moest om na het lossen van de la ding te Pernis in het dok te worden opgeno men, niet alleen om te verven, maar ook om de schroefas te trekken en de schroefbladen, welke het meest beschadigd waren te verwis selen door nieuwe reservebladen. Het is één van de moeilijkste problemen voor een werf de dokken geregeld bezet te hebben en zodanig dat de van te voren geboekte sche pen ook werkelijk op de vastgestelde datum in het dok kunnen. Het toeval wilde echter dat in de tijd waarin de „Tina Onassis" zou moeten dokken, ook de „Nieuw Amsterdam" van de H.A.L. in dok moest. Reide schepen kunnen slechts in ons dok no. 4 opgenomen worden. Plannen en mogelijkheden werden besproken om beide klanten tevreden te stellen. Maandag 26 April kwam de „Tina Onassis" in Pernis bij de R.P.M.-installatie aan, direct werd er begonnen met diverse werkzaam heden aan machine en ketels. Woensdag 28 April was de lading gelost en werd de „Tina Onassis" door W.F.-sleepboten en enige boten van Rotterdamse sleepboot diensten naar de werf gesleept en in bet dok gezet. Het dokpersoneel zorgde voor de juiste plaats (het schip paste precies) en spoedig was het dok weer opgepompt. Het bleek noodzakelijk de schroef af te ne men, deze naar de wal te transporteren en daar met behulp van de daar aanwezige kra nen de bladen af te nemen en de nieuwe bla den op te zetten. Ondanks het grote gewicht van de schroef (39 ton) was dit voor de schroef- en assenploeg, sjouwers en personeel van de bok geen probleem.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 4