NIEUWS De „Tina Onassis" en de „Nieuw Amsterdam" De bijzonderheid van deze schroef is, dat deze bestaat uit een gietstalen naaf, waarop de 4 bronzen bladen met bouten zijn beves tigd (elk blad weegt 6100 kg). De laatste jaren wordt bijna zonder uitzon dering een schroef uit één stuk toegepast, vanwege de gunstige vorm en het beter nuttig effect. Bij proefnemingen is gebleken dat de grote naafdoorsneden nodig bij een schroef met 4 opgezette bladen en door het toepassen van een Simplex-roer met een „Costa bulb" ten hoogste 2 kleiner nuttig effect heeft dan een schroef uit een stuk; dit had men uit het oogpunt van minder kwetsbaarheid er voor over. Bij de „Tina Onassis" is men hier van afgeweken, daar dit schip maar één schroef heeft en bij beschadiging bet gemak kelijker is één of twee bladen te verwisselen in plaats van het vervangen van de gehele propeller door de reserveschroef. Het is zelfs mogelijk een blad per vliegtuig naar een haven te sturen indien dit nodig mocht zijn. Ook hij de reparatie kwam dit naar voren; aan boord waren twee reservebladen aan wezig, uit voorzorg had men nog een 3de blad opgestuurd. Bij nadere inspectie bleek het wenselijk te zijn ook het 4de blad te verwis selen voor een nieuw; dit werd naar Ham burg, waar de fabrikant van de schroef ge vestigd is, doorgegeven en Zaterdagmiddag was het blad reeds op de werf. Intussen was besloten, dat, terwijl men aan de wal bezig was de schroefbladen te verwis selen, de „Nieuw Amsterdam" zou dokken. De schroefas-koker van de „Tina Onassis" werd afgeblind en Zaterdagmorgen vroeg ging het dok zakken, het schip werd er uitgesleept en aan de rivierzijde van de werf gemeerd. Zaterdagmiddag ging de „Nieuw Amsterdam" in het dok en Maandagnacht er weer uit, daarna werd het dok weer omhoog gepompt om kielblokken enz. klaar te maken. Dinsdagmorgen lag het dok weer gezakt en werd de „Tina Onassis" bij gunstig tij op nieuw in het dok gezet voor de laatste phase van de reparatie nl. het uitvoeren van de as en het opzetten van de schroef. Tijdens de reparatie aan de schroef werd in de machinekamer en het ketelruim ook niet stil gezeten; in die tijd werden beide ketels opengemaakt en schoongemaakt voor survey en het uitvoeren van garantie-werkzaamheden ten behoeve van de bouwers van het schip: Howaldtswerke Hamburg. Van de hoofdturbine werden alle lagermeta- len en beweegbare koppelingen voor inspec tie opengemaakt. Een turbo dynamo werd opengemaakt, een nieuwe voedingspomp ge plaatst, buitenboord afsluiters nagezien en diverse leidingen en afsluiters gerepareerd.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 5