Een interessante reparatieopdracht 5 (tj|) NIEUWS voegd, dat het ketelruiin, de laadruimen en proviandbergplaatsen beschermd worden met koolzuurbatterijen en een schuimblusinstal- latie. Een andere aansluiting is die met het koel watersysteem voor de beide Werkspoor-hulp- motoren, die het schip tijdelijk van elec- trische stroom voorzien. Elk dezer motoren drijft een dynamo, welke 245 KW. bij 220 V. gelijkstroom levert. Tijdens de normale vaart wordt de electrische stroom voor electro- motoren, verwarming en verlichting echter voornamelijk geleverd door 3 turbogenera toren van elk 1000 KW. bij 220 V. gelijk stroom. Behalve de nooddynamo's is er dus voor ca. 3500 KW. of wel 4750 P.K. aan elec- trisch vermogen beschikbaar! Ter vergelijking diene, dat de hoofdturbine-installatie via de twee tandwieloverbrengingen bij volle kracht varen in totaal 34000 P,K. aan de schroeven afgeeft, welke dan ca. 130 omwentelingen per minuut maken en het schip een snelheid ge ven van meer dan 20 knopen. Tevens worden nog enkele andere aansluitin gen gemaakt, zoals voor koelwater voor vries- macliines en een verbinding met het stads- telefoonnet enz. en inmiddels is dan het schip drooggepompt en is alles gereed voor een „onderwater-inspectie". De reparaties kunnen beginnen, ze zijn gedeeltelijk reeds tevoren opgegeven en hangen verder af van de toe stand, waarin het onderwaterschip zich be vindt. Zo snel mogelijk worden de slijtages van de bewegende delen opgenomen, i.e. het roer en de beide schroefassen en vrijwel altijd worden hier reparaties verricht, omdat men het risico van een eventueel onklaar geraken gedurende de reizen lot een minimum wil beperken. Soms wordt slechts een of beide schroeven afgenomen voor een inspectie of wordt een schroef vervangen, een andere keer wordt een schroef afgenomen en de as ge trokken (binnengehaald) en eventueel het pokhout vernieuwd. Vrijwel altijd maakt men van de gelegenheid gebruik en wordt tijdens het dokken een groot aantal vai de aan de scheepshuid aanwezige in- en uitlaatafsluiters nagezien, d.w.z. opengemaakt, de kleppen worden ingeschuurd en de afsluiters worden opnieuw verpakt weer in goede staat dicht gemaakt, soms, indien nodig, gerepareerd of vernieuwd. De ankers en, indien gevraagd, ook de kettingen heeft men inmiddels met het dubbele electrische ankerspil op een zolder schuit laten zakken, omdat het voorschip juist over het dok heen steekt en deze na inspectie en eventuele herstellingen weer kunnen worden ingehaald. Wanneer dan het schip in de meestal en ook deze keer zeer korte doktijd na enkele dagen onderwater geheel is geverfd, waarbij van „banken en „zeppelins" gebruik wordt ge maakt, en wanneer ook de andere kleinere dokreparaties gereed zijn, zoals wat laswerk enz., dan is het schip weer klaar om te zak ken en wordt het naar de kade van de Holland- Amerika Lijn teruggebracht, waar wij zo no dig nog enkele dagen gelegenheid hebben voor het geheel afwerken en klaarmaken van de opgedragen reparaties gedurende het pro vianderen en uitrusten van het schip voor de nieuwe uitreis. J. P. Van der Schee Eén van onze oudste relaties op scheepsrepa- ratiegebied is de Engelse rederij Frank C. Strick Co. Ltd. in Londen, een oude en gedegen rederij, met vele tradities, welke regelmatige lijndiensten onderhoudt tussen de havens van de Britse oostkust en voornamelijk de havens aan de Perzische Golf. Alle sche pen van deze rederij lijken min of meer op elkaar en verscheidene van hen hebben bij W.F. reeds belangrijke reparaties en verbou wingen ondergaan, zoals bijvoorbeeld de „Kohistan", „Turkistan" en „Afghanistan". Deze schepen zijn dus bestemd voor stukgoe deren belading en het laadgerei is dienover eenkomstig. Door de invloed van de tweede wereldoorlog is het gebied rondom de Perzische Golf de laatste jaren aanzienlijk in betekenis toege- nomen. De aardolie, één van de belangrijkste factoren van de wereldpolitiek, wordt daar in enorme hoeveelheden ge-, onden, ten dele geraffineerd en verzonden naar verre streken. Vanzelfsprekend verkrijgen de landen in dit gebied hierdoor een geheel andere staatshuis houding, een wijziging, die naar wij hopen ten goede zal komen aan de bewoners, maar die in elk geval een geheel andere stroom van goederen naar die havens doet vloeien, o.a. eerst natuurlijk apparaten en machines voor de aardolieindustrie, maar ook trans portmiddelen, lichters, sleepboten, spoorweg- materieel, kranen e.d. Een plaatselijke zware industrie ontbreekt nu eenmaal aan de rand van de woestijnen van Perzië en Arabië. Voor zware transporten waren de schepen van Strick reeds voorzien van laadbomen met

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 7