y it La Roche. Posay Vest mq kerk 1ye S. wm. 3 NIEUWS Alarik II van Wisigoth (West-Goten) door tie Rooms-Katholieke ko ning Clovis van France verslagen, waarmede de grondslag werd gelegd voor het huidige Frankrijk. Een andere belangrijke datum is het jaar 732, toen bij Poitiers de uit het zui den oprukkende Ber bers en Arabieren onder Abd-er-Rahman door Karei Martel en zijn heerscharen wer den verslagen. Op dit slagveld werd beslist over de toekomst van West-Europa en werd aan de Islam voorgoed een halt toegeroepen. Tekenend was, dat hier in de ure des gevaars, de Franken, Saksen, Friezen, Alemannen, Beieren enz. schouder aan schouder stonden, terwijl ze vóór die tijd elkaar herhaaldelijk beoorloogd hadden. Se dert 960 werd Poitou geregeerd door de her togen van Aguitanië en werd in 1152 zelfs En gels gebied totdat het in 1416 de Franse Kroon behoorde. Cultureel: Door verschillende oorzaken is het oude land der Pictones ruim voorzien van vele eeuwenoude kerken, kastelen en andere cultuuruitingen. De oudste praehistorische vondsten bestaan uit in rendierbeenderen en stukjes steen gekraste voorstellingen van aller- voorgoed tot ■Jamt.Jean t Poitiers lei dieren, zoals paarden, rendieren, vossen etc. Op het gebied van de praehistorische cultuur neemt de Poitou daardoor een belang rijke plaats in, zoals ook blijkt uit de meer dan, 200 dolmens, die er gevonden werden. Uit de Gallo-Romaanse tijd dateren o.a. de overblijfselen van een amphitheater bij Poi tiers (30.000 toeschouwers!), de bogen van een aquaduct om de stad van water te voor zien, tempels, villa's, versterkte legerplaatsen etc. Uit de 7e of 8e eeuw dateert de doop kapel van Saint-Jean in Poitiers, welke een van de oudste Romaanse kerken in Frankrijk is. In de volgende eeuwen is een zeer groot aantal kerken en kathedralen, kastelen en pa leizen gebouwd. Hiervan noemen we de Notre Dame - La Grande en de kathedraal St. Pierre (1161 -1271). De eerste kerk heeft merkwaar dige, conische torenspitsen en is buitengewoon rijk versierd met beeldhouwwerk. In de ka thedraal St. Pierre trekken de fantastisch mooie, beschilderde ramen de aandacht. Deze behoren tot de oudste staaltjes van glasschil derkunst, waarbij de ramen niet symmetrisch verdeeld en de figuren met glasverf gekleurd

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 5