Amerikaanse Reisin drukken (tjS) NIEUWS 6 Des middags vertrokken we uit het gastvrije Peoria, om de volgende morgen in Canton, Ohio, aan te komen. Er stond op het programma een bezoek aan een Rollagerfabriek. Aan dit bedrijf was een staalgieterij met walserij verbonden, waar het speciale staal voor deze lagers gemaakt werd. We begonnen met een rondrit over de uitge strekte terreinen van de staalfabriek. Alle terreinwagens en kranen waren met een mo bilofoon, een soort scheepsradiotelefonie uit gerust. Vanuit een centraal punt werden de opdrachten gegeven of werd radiografisch om inlichtingen gevraagd. Veel werd er aan ontspanning van het personeel gedaan, goede sportvelden, zelfs kinderspeelplaatsen waren er, waarvan de mensen in hun vrije tijd met hun kinderen gebruik konden maken. Bij onze rondgang over de fabriek werd ook een hezoek aan de locomotievenherstelplaats ge bracht. Hier werden deze machines eens per maand geïnspecteerd en elk jaar kregen ze een grote beurt. Het toezichthoudend perso neel moest onder ede verklaren, dat alles was gekeurd, wat voorgeschreven was. De staal fabriek was volgens onze „staalexpert" niet bijzonder modern. Er waren veel oude machi nes, terwijl ook de machinefabriek met veel oude machines werkte. Verschillende machi nes waren van eigen constructie, afgesteld op het speciale werk, dat ze moesten verrich ten. Merkwaardig was, dat op alle machines de aanschaffingsprijs met grote witte letters stond vermeld. De bedienende man werd hier door herinnerd aan het kostbare materiaal, dat aan zijn zorgen was toevertrouwd en waar voor hij aansprakelijk werd gesteld. Deze pro ductiemensen werden veelal bijgestaan door de zgn. Mill wrights, die we trouwens in alle bedrijven tegenkwamen. Meestal waren dit „Manusjes van alles", die niet alleen eenvou dige onderhoudswerkzaamheden verrichtten, doch ook assisteerden bij het afstellen of in richten van productiemachines. Ook na het hezoek aan deze fabriek werd het ons steeds meer duidelijk, dat men in de V.S. zuinig is op datgene wat men bezit en niet zo spoedig overgaat tot vervanging als dit niet ten volle verantwoord is. De volgende dag was het „Lincoln Birthday", een herdenkingsdag, en werd er niet gewerkt. Wij benutten deze dag met op reis te gaan naar Rochester over Buffalo. Vanuit deze laatste stad brachten we dit weekend natuur lijk een bezoek aan Niagara Falls, een plaats genoemd naar de welbekende watervallen. Het was er guur en koud en een fijne sneeuw joeg ons om de oren. Het waren dan ook en kel wat toeristen, die deze watervallen op hun tocht niet wilden overslaan en de kou trot seerden. Van Amerikaanse zijde hebben we dit wonder der natuur aanschouwd. Aan de overzijde van de rivier zagen we Canadees grondgebied. Over een paar bruggen is dit land te hereiken, maar we hieven aan deze zijde het imposante schouwspel gadeslaan. Met een donderend geweld stortte het water zich van een hoogte van 170 voet naar bene den. Ter weerszijden van de rivier, met een prachtig gezicht op de watervallen waren schitterende parken aangelegd, die toen on der een dikke laag sneeuw en ijs verborgen lagen. De bomen in de onmiddellijke omge ving van het neerstortende water waren ver anderd in witte ijsmassa's. Dikke klompen ijs hingen aan de takken. Het was een sprookjes achtig gezicht. De Niagararivier verbindt het Ontariomeer en het Eriemeer met elkaar. En daartussenin valt dag en nacht de geweldige stroom water naar beneden; iedere seconde W2 millioen gallons (1 gallon is 4V2 liter) verplaatsende. We gingen met een der liften naar de voet van de val. Nóg meer bewonder je dan de grootsheid van deze waterval en je bent nóg meer verbaasd als je bedenkt, dat van deze hoogte mensen zich in een houten vat, bootjes en rubberballen laten vallen met die geweldige stroom mee. De eerste die dit probeerde was nog wel een vrouw! Er wordt weieens gezegd: „de vrouw die de moed had", maar die had dit lid van het zwakke geslacht toch zeker toen ze op 4 October 1901 in een speciaal voor haar geconstrueerde ton met succes dit waagstuk volbracht. Ze ging van de „Horse shoe Falls" naar beneden. Deze waterval ontleent haar naam aan de vorm van een paardehoef. Natuurlijk zijn vele mannen deze vrouw over de vallen gevolgd. Velen met dodelijke, sommigen met gunstige afloop. Op 25 Juli 1911 probeerde een Engelsman het over de Horse shoe Falls in een stalen vat. Hij bracht het er levend af, maar brak zijn kaak en kneusde beide knieën. Hij was daarna zó in de war, dat hij 23 weken verpleegd moest worden in een ziekenhuis. Enige jaren later maakte hij een tocht door Australië, gleed uit over een bananenschil en viel dood! En zo gaan er vele verhalen, mythen en legenden over deze watervallen. De oorspronkelijke be woners van dit land vereerden een grote Geest, die volgens hen woonde in „Oniagra- rah", dit is de Indiaanse naam voor Niagara. Ze geloofden, dat het geluid van het vallende water de stem was van hun machtige God „Manitou". De Senecas Indianen bouwden

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 8