Amerikaanse Reisindrukken NIEUWS 8 Onze reis naar Pittsburgh Pa. begon met een overtocht per ferryboat, een groot overzet veer over de Hudson. We zagen in de verte het Vrijheidsbeeld, dat in de haven van New York staat en door zijn respectabele lengte op deze afstand nog zichtbaar was. Het is ge bouwd met de rug naar Amerika toe en ieder, die deze haven binnenkomt wordt begroet door dit geweldige monument, in de fier op geheven rechterhand een toorts houdend. De afmetingen van dit beeld zijn kolossaal, al leen het hoofd is al ruim vijf meter. Het is beslist het grootste hoofd van de wereld! Van af het voetstuk tot aan de punt van de fakkel is het monument ruim negentig meter. Dit vrijheidsbeeld is een symbool van de Frans-Amerikaanse vriendschap. De bouw is dan ook voor meer dan de helft gefinancicid door Frankrijk. Het gewicht van dit monu mentje is maar eventjes 225 ton. Aan de overzijde van de rivier, in New-Yersev City, stond de trein voor Pittsburgh klaar en na ruim twaalf uur bracht de lift in het Sheraton-hotels, waarvan er acht en twintig nacht naar de achttiende verdieping. Het was voor ons gemakkelijk, dat alle hotels bespro ken waren, vrijwel overal logeerden we in Sheraton-hotels, waarvan er acht en twintig zijn in twee en twintig Amerikaanse steden. Deze hotels zijn comfortabel ingericht, op elke kamer is zelfs een 17" televisietoestel, waar je vanaf acht uur 's morgens een pro gramma opgediend krijgt, grotendeels be staande uit reclame, afgewisseld door kinder en cowboyverhalen, kookpraatjes enz. 's Zon dags is er ook een kerkdienst op te zien en te horen. Een televisietoestel bezit vrijwel iedereen. In alle steden ziet men dan ook een netwerk van televisie-antennes op de daken. In 1951 waren in de V.S. reeds 12H millioen van deze toestellen in gebruik. Doordat vrijwel iedereen een televisietoestel bezit, bevreemdt het des te meer, dat er zulke, voor onze Hollandse begrippen, eigenaardige programma's gegeven worden. In de eerste plaats is er de reclame. Je kunt via de tele visie al je inkopen noteren. Van Ovomaltine naar diepvriesapparaten, van rookartikelen naar recepten voor de keuken. En daar tus sendoor Wild-West verhalen, met schietpar tijen; soms drie lijken per minuut. Dan weer, tot in de kleinste details verzorgd, opnamen over het sterven van mensen, die een kogel in hun lichaam kregen of een mes in hun rug! De censuur, zoals die bij ons is, schijnt in Amerika in het geheel niet te bestaan. Even als de veiligheidsfilin, die we in een der fa brieken zagen, zijn ook deze voorstellingen ontzettend realistisch en speciaal voor de jeugd niet aan te bevelen, of is de jeugd in Amerika anders dan bij ons? Je zou het haast denken. Uiterlijk is ze zeer zeker anders, ge zien de kleding. Jongetjes van 8 a 10 jaar lopen gekleed als volwassen mannen, lange broek, colbertje en op hun kleine bol een echte gleufhoed. Niet alleen in kleding, maar ook in de opvoeding wordt hun een grote mate van zelfstandigheid bijgebracht. Dit is waarschijnlijk één van de oorzaken, dat, wan neer deze kleine Amerikaantjes echt volwas sen zijn, ze zelfbewuster door het leven gaan. Dit waren vluchtige indrukken van de Ame rikaanse televisie, die je opdoet wanneer je als vreemdeling dit land bezoekt. De volgende morgen rinkelde op kamer 1809 de telefoon en met een opgewekt „Good Mor ning" werden we wakker gemaakt, want om het voordeel deelden we de hotelkamers met z'n tweeën. Onze eerste dag in Pittsburgh besteedden we aan een bezoek aan een kolenmijn, ongeveer 80 km van deze plaats verwijderd. We reden door een prachtig heuvelachtig landschap, passeerden een tunnel door een bergrug om in het vriendelijke stadje Uniontown te arri veren. De mijn is het eigendom van een gro te staalmaat8cliappij. De vertegenwoordiging is hier gevestigd, maar de mijnen zelf liggen nog een slordige 40 km verder. Niettegen staande deze afstand vonden we de heren bereid ons naar het mijnveld te brengen, dat ongeveer 300 km2 groot is en waarvan 80 km2 in exploitatie is. Het was natuurlijk de bedoeling in de mijn af te dalen en vermomd als echte mijnwerkers met een soort fiets- lampje op onze helm gingen we één van de zes schachten in en de lift bracht ons op een diepte van ongeveer 150 meter. Men kan zeggen, dat ze het in Amerika ondergronds niet zover gebracht hebben als bovengronds, wanneer men kijkt naar het Empire State building, dat ruim 400 meter hoog is. Ondergronds troffen we een eenvoudige werkplaats aan, waar door enkele onder houdsmonteurs op vastgestelde tijden de lo comotieven geïnspecteerd werden. De kleine eens per week, de grotere eens per veertien dagen. Een goed onderdelenmagazijn vol tooide het geheel. De grote revisies en repa raties aan mijnmachines e.d. werden in een goed ingerichte werkplaats bovengronds ver richt. De kolen uit de mijn worden via zeve- rij-bunkergebouw naar de wasserij gebracht

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 10