9 (Jj|) NIEUWS door middel van transportbanden van bijna twee meter breedte en vijf en twintig milli meter dikte, waarna ze verscheept worden en voor het grootste deel voor industriële doel einden worden gebruikt. De exploitatiekosten in ons land zijn veel hoger, als we bedenken, dat onze kolen van een veel grotere diepte gedolven moeten worden. Ook schijnt de kolenlaag daar harder te zijn, zodat er in de mijngangen minder gestut behoeft te worden. De mijnwerkers hebben een 40-urige werk week, doch er wordt in drie ploegen gewerkt. U begrijpt, dat dit maar een korte beschrij ving is van deze kolenmijn, doch dat er heel wat meer aan vastzit om met 2700 man aan een dagproductie van 20.000 ton te komen. We gebruikten de lunch gezamenlijk met een groot gedeelte van het mijnpersoneel, allen in mijnwerkersuniform, aan lange tafels. Het was een grappig gezicht en deed ons denken aan een gezellige Brabantse koffietafel. Na de lunch hebben we de onderhoudswerk plaatsen en de wasserij nog bekeken, waarna we uitgeleide werden gedaan en de weg naar de „Holy City" weer opzochten. Zo wordt Pittsburgh weieens genoemd. Dit vertelde me een taxi-chauffeur naar aanleiding van het feit, dat er in sommige stadsgedeelten zelfs twee kerken in één blok zijn. De „City" heeft 680.000 inwoners, doch het district Pittsburgh 1.516.000. Hier wordt geproduceerd 1ls van al het ruwe ijzer van de V.S., 1U van het staal ook de grootste staal- en aluminiumfabrieken zijn hier gevestigd. Het belangrijkste van de ze industrie is, dat alles uit eigen bodem ge haald kan worden. Onze weg ging de volgende dag naar een gro te staalfabriek en de dag daarop naar een fabriek van electrische apparaten in East- Pittsburgh. Deze grote onderneming is ver deeld in verschillende geheel zelfstandige fa brieken, waarin totaal 17.000 mensen werken. Wij bezochten de machinale werkplaatsen met een bezetting van 4000 man, waar gene ratoren, pompen en electrisch transportmate riaal gefabriceerd werden. De grootste trans formatoren ter wereld werden door deze fa briek vervaardigd. Een zeer groot machine park stond tot hun beschikking. Opvallend is de zware robuuste bouw van de grote werk tuigmachines. Vooral de nieuwe kotterban- ken van Amerikaans fabrikaat zijn voor de zelfde werkzaamheden, die we er hierop zou den verrichten, zwaarder gebouwd dan bij ons gebruikelijk is. Deze zware uitvoering wordt eerder als een kwaliteit gezien dan als een bezwaar. We zagen bier verscheidene machines van 30 jaar en ouder en deze „oud jes" deden het nog best! Een vierde van de werktuigmachines was meer dan 20 jaar in dienst. Trots de betere bodemgesteldheid dan bij ons, staan bijna alle machines op verstel bare spieën, voor de slijpmachines worden deze stelspieën dikwijls uitgevoerd met rub ber- en kurk-onderlegplaten. Opmerkelijk is, dat de grote machines er goed onderhouden uitzien, ofschoon in deze fabriek voor die machines geen tijd gegeven wordt voor „cleaning machinery". De grote machines zijn bezet door twee mensen, de tweede man (Class C) moet tevens zorgdragen voor het schoonhouden van hun machine en productie ruimte. De productieman heeft de verant woording. Alleen iemand, die met een ma chine werkt kan hiervoor aansprakelijk wor den gesteld. In vele gevallen werd bij nieuw bouw en reparatie van machines, met zeer goede resultaten, kunststofbekleding toege past. Bij grote werktuigmachines werd het voor kolom en slede algemeen gebruikt. Niet alleen was deze kunststof, Micarta genaamd, een product van dit bedrijf, doch ook lampen en TL buizen werden hier geproduceerd. Hierover kregen we nog interessante gege vens. In tegenstelling met de in de V.S. ge propageerde methode om alle lampen na een bepaald aantal branduren gelijktijdig te ver vangen, werd hier een andere methode ge volgd. De extra brandtijd die een buis boven de aangegeven brandtijd nog haalt, maakt het economisch verantwoord dit niet te doen, daar de levensduur varieert van 3000 - 7500 uren, dit is afhankelijk van het aantal scha kelingen. Door het aanbrengen van een aan tal ultra-violette buizen in een bepaalde ver houding ten opzichte van normale lichtbui- zen bleek, dat in een afdeling waar 150 men sen werkten, 50 minder ziekteverlies werd waargenomen. Na dit lichtpraatje namen we afscheid van onze gastheren, die ons van alles wat we wil den weten uitvoerig op de hoogte gesteld hadden. Wanneer we een of ander onderwerp nog eens nader wilden bespreken of bekijken werd meteen de betreffende instantie gebeld en steeds werden ons alle gegevens getoond. Ook de moeilijkheden die ze zelf hadden (natuurlijk hebben ze die ook) werden ons voorgelegd en besproken. Weer vervolgden we onze weg van Pittsburgh naar Philadelphia. De slaapwagens waren om half tien open, elf uur vertrek! De volgende morgen half acht rolden we het station in Philadelphia binnen. Philadelphia, de stad van William Pcnn, de oprichter van deze stad in 1681. Hij staat nog boven op de toren van de City Hall op 165 meter hoogte te kijken, wat zijn opvolgers er van terecht brengen. Het is een groot bronzen beeld van 12 meter

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 11