(S|) NIEUWS tewaterlaten van een mijnenveger betreedt zij terra incognita. Daarom dank ik de Directie ten zeerste voor de eer haar, en dus mij, en in ons samen de stad Dokkum bewezen. Ook dank ik de Directie voor het prachtige ge schenk mijn vrouw aangeboden. Doch deze tewaterlating was ook een experi ment voor mijn vrouw. Na het eerste contact werd mij ter kennisneming met de sfeer van Wilton-Fijenoord toegezonden een pakket waarin zaten het prachtige gedenkboek van het Eeuwfeest en enige nummers van het zeer goed verzorgde huisorgaan van Wilton- Fijenoord. Met veel belangstelling heb ik kennis genomen van de inhoud, doch één nummer heb ik angstvallig verborgen gehou den voor mijn vrouw en wel het nummer van Juli 1954 waarin de tewaterlating van de „Poitou" wordt beschreven. (Spreker las een passage hieruit voor van blz. 4.) Ik vraag U, liep mijn echtgenote risico of niet? Voor Amerika zit in de naamgeving geen experiment. De steun aan de bouw van de Dokkum is eens te meer een bewijs van wijs buitenlands politiek beleid. Amerika zoekt zijn bondgenoten met zorg uit. Dokkum ook Eeuwenlang, reeds van de 11e eeuw af, on derhield Dokkum handelsrelaties met het oosten, o.a. Rusland. Toen de zeehandel in de 19e eeuw uitstierf, heeft Dokkum zijn bui tenlandse politiek van richting veranderd, niet meer Oostwaarts, doch naar het Westen, naar de Atlantische Oceaan. Het behoeft dus niet te verwonderen dat het betrekkelijk jonge Amerika vriendschapsbewijzen verleent aan het 12 eeuwen oude Dokkum. Bovendien hebben wij in Amerika een voortreffelijke pleitbezorger van onze belangen, n.l. Excel lentie Van Kleffens, thans president van de Algemene vergadering van de U.N.O. Hem is dat volkomen toevertrouwdloot uit een bekende Dokkumer familie - toevallig en ten onrechteniet in Dokkum geboren - be schouwt hij met hart en ziel Dokkum als zijn vaderstad. Daar komt nog iets bij. Wij kunnen ons Amerika niet voorstellen zonder New York. Doch New York niet zonder dat het gesticht was, gesticht door Pieter Stuivesant. En Pieter Stuivesant weer niet als hij niet gewonnen was door zijn vader, eerwaarde dominee in het Friese dorpje Scherpenzeel. Deze vader nu had zich als student laten inschrijven in het Album Studiosoltum der Franeker Aca demie met als plaats van herkomst: Doccu- manus, dus uit Dokkum. Dat is de clou in de relatie Dokkum-Amerika. Wel is de naamgeving Dokkum een experi ment voor H.M. en Hr. Ms. Regering en de Marine. Want Dokkum heeft een klank.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 6