11 NIEUWS De „Willem Barendsz in zijn element het plandek werd aangebracht. Het aanbren gen van al deze installaties verhoogde het ge wicht aanzienlijk, zodat dit bij het te water laten 12 tot 13.000.000 kg bedroeg. De capaciteit van de traanfabriek is vastge steld op 800 ton per etmaal, waarbij dag en nacht wordt doorgewerkt. Het schip is van geheel gelaste constructie, met uitzondering van de berghoutsgang, kim en spanten voor en achter, terwijl het langs- spantensysteem werd toegepast met dwars- spanten vóór en achter de tanks. Het is spe ciaal gebouwd (volgens Lloyd's eisen) voor de vaart in het ijs, terwijl het tevens gebruikt kan worden als normaal tankschip voor het vervoer van alle soorten olie. Totaal heeft het schip 48 ladingtanks en 3 langsschotten. Tussen tank 6 en 7 bevindt zich de pompkamer, waarin 4 ladingpompen met een capaciteit van elk 500 m3/uur wor den opgesteld. De motorkamer is in het achterschip; de daarin op te stellen motoren zijn twee door Wilton-Fijenoord te bouwen M.A.N. enkel- werkende twee-tact, direct omkeerbare diesel motoren, elk met een capaciteit van 5250 PK, die het schip door middel van twee schroe ven een snelheid van 13/14 knopen kunnen geven. Een 8-tal oliegestookte Schotse ketels levert de stoom voor de fabriek, hulpwerktuigen, verwarmingsspiralen in ladingtanks, lucht- verwarmingsinstallatie, kombuis, enz. Op het centrale lierdek komen twee 40 tons lieren, waarmede de walvissen tot op het plandek worden getrokken. Verder zijn voor het ontleden van de walvissen een groot aan tal lieren en kaapstanders opgesteld. De brug bevindt zich op het voorschip en be vat verblijven voor de kanonniers, officieren en een gedeelte van de bemanning. Ook komt er een ruime messroom, die als bioscoop kan worden gebruikt. Op het plandek achter en op het campagnedek bevinden zich de ver blijven voor het fabriekspersoneel. De ma chinisten hebben hun verblijven op het sloe- pendek. Het schip zal worden uitgerust met de mo dernste navigatiemiddelen en veiligheidsin richtingen, waaronder een Sprinkler brand- blusinstallatie, alsmede een omvangrijke radio-installatie. Bovendien zal voor het bepalen van de kwa liteit van de walvisolie een laboratorium worden ingericht. Een uitgebreide werkplaats dient voor het repareren van de talrijke ge reedschappen en het herstellen van even tuele schade aan machine-onderdelen. Een up-to-date hospitaal zal aan boord niet ontbreken.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 13