17 NIEUWS Theestool me, theeketel me, voorstellingen v,m de walvis joch,. Collectie Pr. .4. R. van Deinse, Rotterdam. de soort walvis, uiteen, maar er zijn er toch steeds een paar honderd, bijv. 280 -350, aan de rechter zowel als aan de linkerhelft van het gehemelte. Over een afstand van enige meters strekken zij zich uit en zij zijn zéér dicht naast elkaar geplaatst. Al de vezelige haren samen vormen dus een harige wand in de bek en natuurlijk aan twee zijden. Zwemt nu de walvis met open bek, dan dringen kubieke meters water, rijkelijk voorzien van kleine kreeftachtige diertjes, naar binnen. De haren van de baleinen zeven het water uit en duizenden kreeftjes blijven voor de haren hangen en worden met behulp van de tong ingezwolgen. Het water loopt verder tussen de opeenvolgende baleinen door en verlaat hij de mondhoeken weer de bek. Het is niet waar, dat dat water door de neusgaten wordt uitgespoten. Dit wordt namelijk vaak veron dersteld. De kreeftjes zijn van verschillende soort en hebben een lengte van 10, 40 tot 60 mm. De aantallen dezer diertjes zijn zó n-root, dat dikwijls de zee over grote afstanden er roodachtig door wordt gekleurd. Ook slakjes en/of kleine vissen worden aldus gevangen en ingezwolgen. In maag en darmen wordt de brij van de prooi verteerd. AI het walvis- voedsel, dat op de beschreven wijze wordt opgenomen, wordt samengevat onder de naam „plankton De baleinwalvissen zijn dus planktoneters en dat plankton kan een ver schillende samenstelling hebben. Aan het voorkomen van plankton is het leven van de walvissen gebonden. De vier soorten „echte" walvissen, d.w.z. de Groenlandse walvis, de Noordkaper of Biscaayse walvis, de Zuide lijke of Australische walvis en de dwergwal vis hebben zeer lange (3 - 4 m) baleinen, die heel smal zijn. Deze dieren zijn alle door vroegere jacht zo gering in aantal geworden, dat de vangst er van nu verboden is. Wellicht zijn enkele soorten reeds geheel uitgeroeid. De vinwalvissen, zes soorten, zijn: de reuzen- of blauwe vinvis, het grootste zoogdier, dat meer dan 30 m lang kan worden. Dan de ge wone of witte vinvis, de Noordelijke vinvis, Bryde's vinvis, de dwergvinvis en de langarm vinvis of bultrug.Van deze soorten worden de eerste, tweede en laatste gevangen in de Zuid- poolzee. De elfde soort walvis, de grijze van de kusten van Californië, Japan en de Behringzee, komt in hel Zuidpoolgebied niet voor en is tegenwoordig ook beschermd tegen de vangst. De zeven laatstgenoemde soorten hebben alle korte, in verhouding brede baleinen, die

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 19