Bij een bezoek aan Ameland treft ons het meest het grote aantal onderkaakstukken van de Groenlandse walvis, die indertijd meege bracht zijn door walvisvaarders. Nu was oor spronkelijk hout op de eilanden schaars, zo dat die onderkaak-delen goed gebruikt kon den worden voor afrasteringspalen van bouw en weiland. Een complete onderkaakhelft is 5 - 6 m lang, zodat men door afzagen ongeveer drie flinke palen kon verkrijgen. Een voor deel is ook nog, dat zij nagenoeg onverslijt baar zijn. Voor schuurpalen voor het vee. voor poorten, stutten van muren, uitgehold voor dakgoten, zelfs voor grafpalen werden de kaakstukken gebruikt. De bevolking noemt deze delen bonkepalen, stekpalen, bonkebe- nen enz. Het woord „bonke" betekent been. Toen ik in 1916 voor het eerst op Ameland kwant telde ik in Nes binnen vijf minuten lopen, ruim honderd van die palenIn Hol- lum stond er in 1917 een hele rij van. Helaas neemt het aantal de laatste jaren af door wegenaanleg, riolering, ruilverkaveling enz. Sommige palen, vooral de graftekenen, dra gen jaartallen, bijv. 1707, 1755, 1758, 1763, 1766. 1774, 1778 en 1827. In de kerk te Vlie land vindt men enige dier grafpalen. Vooral ook op Terschelling zijn nog palen bewaard gebleven. In 1930 wist Dr. J. W. van Dieren er daar nog 103 te staan! Ook op Texel en Schiermonnikoog zijn er nog enige over. Op het kerkhof te Hollum en te Nes. heide op Ameland, staan op graven van comman deurs stenen grafzerken met voorstellingen van de walvisjacht en de jaartallen 1752 (Hollum) en 1795 (Nes). NIEUWS 24 Vier onderkaken van de Groenlandse walvis als graf palen Vlieland gevoegde steentjes in de gevel. Bovendien dragen die gevels bijna steeds ijzeren ankers, die een jaartal voorstellen. In 1916 kon ik op Ameland nog ruim honderd van deze lun zen noteren. De meeste zijn uit de 18e eeuw. Geleidelijk neemt het aantal af door bouw valligheid en zucht tot modernisering. Op de andere Waddeneilanden komen deze huizen veel zeldzamer voor. Veel zeldzamer dan bonkepalen zijn schou derbladen, die ik alleen van Ameland ken (6) en die gebruikt werden (worden) als stoepstenen. Ook van andere plaatsen, Mid delburg en vooral Rotterdam, zijn deze schou derbladen bekend. Een voorbeeld te Rotter dam draagt het jaartal 1688 en was eertijds in gebruik als uithangbord voor een herberg. Het exemplaar van Middelburg is gebruikt als paneel en daarop stond een anatomische les geschilderd. Helaas, in Mei 1940, is dit zeer fraaie stuk verbrand. Behalve schouder bladen werden ook onderkaakstukken wel aan kettingen aan de gevels van gebouwen opgehangen. Men vindt er nog een aan de Kampveerse toren te Vere, die er in 1744 ook al hing. In het Raadhuis te Haarlem en ook in Enkhuizen, te Nijmegen (Vishal), te Oost zaandam aan de kerk en in Amsterdam (Oude Raadhuis), hangen of hingen er. Ze ker zijn er nog meer voorbeelden van geweest. Tn de Oude Plantage te Rotterdam was tot 1790 een traankokerij gevestigd en op dat terrein zijn tientallen walviswervels gevonden en delen van borstvinnen. Voorbeelden hier van zijn in het museum van het Erasmiaans Gymnasium te Rotterdam te zien. Tn het museum te Dordrecht bevindt zich een wer vel, die als hakblok dienst deed. Kleine staartwervels werden gebruikt als visnetbe- zwaarders. Ook delen van ribben zijn gevon den, bijv. in het Haringvliet in 1922, nu in het Gymnasium te Rotterdam. In hetzelfde gebouw staat een achterhoofddeel van een schedel van een walvis, in 1916 gevonden hij het leggen van de fundamenten voor het Post kantoor aan de Coolsingel. Na deze opsomming - en er is nog heel wal meer - zal men mij moeten toegeven, dat een walvisvaartmuseum in ons land alle reden van hestaan heeft. De moderne walvisvaarl van plm. 1900-heden. Toen in 1865 onze oude walvisvaart ophield te bestaan, volgde snel daarop, in 1870, de moderne. Ik gebruik dit woord, omdat men toen met een stoomschip, ,.de Noordkaper vanuit Rotterdam begon te vangen en omdat daar aan boord voor het eerst in ons land ge bruik gemaakt werd van een vuurpijlbom- Vuurpijlbomharpoen van C. J. Bottemanne1870. Gebruikt op zijn stoomwalvisvaardersschip Noordkaper187071 en 72

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 26