21 NIEUWS Koperslagerij - solderen Het solderen en lassen van branches en nok ken aan pijpen geschiedt eveneens in de school en het is een lust om te zien hoe bij deze arbeid de veiligheid wordt betracht: de brillen worden gebruikt! De stroppen bij het takelen van zware stukken zijn goed beves tigd. Men stelt daar prijs op veilig werken! o In de plaatwerkerij werden grote klappen uitgedeeld. O.l.v. de heer Koovman zijn ze daar bezig aan de beschermkasten en als de berrie een maatstaf is voor de hoeveelheid arbeid, dan wordt daar veel afgeleverd. o De heer J. Koenderman vertelde ons een en ander over de machinale bewerking van di verse onderdelen en -deeltjes. Ook in deze afdeling (bankwerken) wordt soms met grote hoeveelheden gewerkt. Men krijgt daar opdracht tot het fraisen van be hoorlijke aantallen rollen of moeren. Mallen en matrijzen worden daar gemaakt en draai ers, fraisers, schavers en kotteraars hebben er hun werk. Vanzelfsprekend wordt er naast het werk aan bovenbedoelde motoren ook andere arbeid verricht en de grote kotterbank is steeds in gebruik. Precies als in een bijenkorf lijkt ook dit ge krioel op wanorde, maar in werkelijkheid vervult iedereen zijn taak in het geheel. Aan een min of meer medelijdende grijns op het „aangelaat' van de een of andere „man" kan men zien, dat ze zo'n nieuwsgierige penne- likker maar „zó zó" nemen. Aan een wellui dende lach en een gezellige stomp op ander mans schouder in 't voorbijgaan, herkent men af en toe de Jeugd, maar de jongens weten toch, dat ze aan ernstige arbeid bezig zijn. Ze doen hun best, maar blijven onder hun Afwerken arbeid - gelukkig maar - jong. Zij maken het hun leermeesters niet al te moeilijk. Verscheidene afgestudeerden werken thans reeds in Machinefabriek II. Zo af en toe zal er weieens een hartig woord je nodig zijn. Dit kan niet uitblijven bij een stel levenslustige knapen, die van 's morgens tot 's avonds onder leiding moeten werken. Wij vergeven het hun graag, wantwij zijn ook jong geweest. G. HIJ PRAATTE ER LIEVER NIET OVER Als men - vragende hoe iets zich heeft toe gedragen - ten antwoord krijgt: „Och, daar over praat ik liever niet meer", dan moet men andere wegen bewandelen het raadsel op te lossen. En zó is het dan gebeurd: Een werknemer van één onzer onderaanne mers was in één der schepen op onze werf in een afgesloten ruimte volkomen bedwelmd geraakt door het gebruik van een bepaald verfmiddel. De vluchtige oplosmiddelen in deze substantie hadden dit veroorzaakt. Hoe nu de man te helpen? Verschillende methoden werden beproefd, maar faalden. Directe en persoonlijke hulp kon niet spoedig worden gegeven, totdat de heren S. Bakker - walkapitein, en C. Land- zaad - chef beveiliging, eindelijk konden af dalen en de man bereikten. Na vele moeilijk heden te hebben overwonnen smaakten zij eindelijk het genoegen de bewusteloze in vei ligheid te brengen. Simpel, zult U misschien denkenNiet zó simpel echter voor de twee genoemden, die met gevaar voor eigen leven en gezondheid bijna drie kwartier onder zeer moeilijke om standigheden dit stuk redderswerk verrichtten. Waarvoor dan ook onze hulde! ^•^•AvVvvHv... v.;

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 23