29 Vjfc) NIEUWS is nu een goerl georganiseerd land met een bevolking van 10K millioen zielen, een natie die van liaar voorouders de vaste wil erfde om haar land tot elke prijs te verdedigen tegen de erfvijand: de zee. Het moerasland van Pvtheas, waar het - vol gens de beweringen der zeevaarders uit de oudheid - spookte en dat volkomen ontoe gankelijk en onbewoonbaar was, is in de loop der eeuwen veranderd in een welvarend land, met frisse groene weiden en gouden koren akkers, waartussen - als juwelen - grote, bezig- gonzende steden, die er welverzorgd uitzien en aangenaam aandoen. Achter de stille ge vels van de mooie huizen werken tienduizen den hersenen met verbeten woede voor dat kleine landje, dat zijn bewoners bij iedere catastrophe nog dierbaarder wordt. Dat er catastrophes geweest zijn, weet men maar al te goed: de laatste wereldoorlog met al zijn verwoestingen, ontwrichting en honger en in 1953 de grote overstroming in Zuid-Holland en Zeeland. Elke keer weer, met hernieuwde energie en grenzenloze toewijding, zette het Nederlandse volk zich aan de taak om alle schade te herstellen en dat niet alleen, maar ook 0111 vorderingen te maken op de weg naar vooruitgang. E 55 In Rotterdam, één van de steden die door het oorlogsgeweld het zwaarst getroffen wer den en die als het ware de wederopbouw van Nederland symboliseert, komt van 18 Mei tot 3 September 1955 een nationale Manifestatie van Nederlandse Energie, E 55 genaamd. Geen tentoonstelling in de gewone zin van het woord, maar een Manifestatie van de energie, die gedurende de afgelopen tien ja ren in Nederland is ontplooid. Deze E 55 beoogt aan het Nederlandse volk en aan het buitenland te tonen wat er in deze tien jaren tot stand gebracht is, met als ach tergrond de moderne wetenschap en het wetenschappelijk onderzoek. E 55 wil nieuwe mogelijkheden scheppen, perspectieven ope nen en door een dynamische tentoonstelling van alles wat Nederland kan en kon doen de jeugd een inspirerend voorbeeld geven. In de wijze waarop E 55 is georganiseerd, ligt het karakter van deze tentoonstelling beslo ten; de regering in al haar geledingen, zowel als het industriële leven in al zijn nuances, neemt er actief aan deel. De verschillende afdelingen spreken voor zichzelf: landbouw, chemische industrie, scheepsbouw, luchtvaart, zeevaart en Rijnvaart, electrotechnische in dustrie, bouwen en wonen, wegverbindingen, treinen, industriële vormgeving, geestelijk le ven, volksgezondheid, lichamelijke opvoeding, het Hollandse gezin, textiel, mode en sieraad, hout, verzekeringen, handel, ertsschatten, landaanwinning, bankwezen, industrialisatie en research. Dan zijn er nog de afdelingen tuinbouw, sport etc. Dat alles zal op deskundige wijze worden tentoongesteld op een enorm terrein met een oppervlakte van 35.000 m2 overdekte ruimte en 50.000 m2 niet-overdekte tentoonstellings- grond. E 55 is gedeeltelijk gegroepeerd tussen bloemen, groen, bomen en waterpartijen, het geen aan het geheel een bijzonder bekoorlijk en levendig karakter geeft. Een grote brug van staal zal worden geconstrueerd als ver binding tussen de twee helften van de ten toonstelling ter linker en ter rechter zijde van de Westzeedijk, een zeer belangrijke verkeers ader, waar overigens het normale verkeer doorgang vindt. Bovendien zal men nog een kabelbaan aanleggen om het verkeer van de ene kant van de tentoonstelling naar de andere kant te vergemakkelijken. Tien jaren energie en wat is er in die tijd volbracht De afgelopen tien jaar volgende op de ver woesting en de honger van de laatste wereld oorlog, bovendien nog onderbroken door de overstromingen van 1953, mogen nog zo he la ngrijk zijn voor de nu levende geslachten en voor de toekomst, in de oceaan van tijd die onze planeet achter zich heeft, is het toch maar een flits. Dit wordt duidelijk gedemon streerd in het paviljoen „Tijdmeting", waar men kan zien hoe de tijd wordt gemeten in seconden, minuten, uren en jaren. Hier wordt de bezoeker ook teruggeleid naar de oertijd van de wereld met haar voorwereldlijke die ren en naar het steenkooltijdperk. Uitgaande van dat tijdperk toont men aan hoe de bodem in Nederland langzamerhand is ontstaan en welk gebruik er gemaakt is van de natuur lijke schatten van bodem, lucht en water. De gezamenlijke Limburgse mijnen stellen de bezoekers van de tentoonstelling in staat door een echte mijningang het Paviljoen van de Delfstoffen binnen te gaan. Dit belooft een inzending van grootse allure te worden. In de afdeling die daar weer op volgt, nl. die van de electriciteit, krijgt men een volledig beeld van de electriciteits-situatie in Nederland. Aan de kern-reactie - zulk een populair be grip in onze hedendaagse wereld - wordt na tuurlijk ook hier een plaats ingeruimd. De Nederlandse Spoorwegen brengen hier o.a. de electrificatie van ons spoorwegnet in beeld. Daaraan zal een buiten-inzending toegevoegd worden met het modernste materiaal voor het seinwezen, goederenvervoer, restauratie-rijtui-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 31