NIEUWS 6 UITBREIDINGEN OF VERBETERINGEN VAN BOUWKUNDIGE AARD UITGE VOERD OF TER HAND GENOMEN GEDURENDE 1954 Dat er op een grote werf als de onze ook op bouwkundig gebied voortdurend wel het een en ander te doen valt, moge blijken uit het volgende, dat op het afgelopen jaar betrek king heeft. In het Hoofdkantoor kon na het verhuizen van de afdeling Bedrijfsboekhouding naar de voormalige vleugel van Sociale Zaken, de eerste verdieping ruimer worden ingedeeld ten gerieve van de overige nog daar onderge brachte afdelingen. Tegelijkertijd konden ook andere in het frontgedeelte van het Hoofdkantoor gewenste verbeteringen ten uitvoer worden gebracht, in hoofdzaak: verplaatsing van de entree, ontlasting van deze door middel van een aparte personeelsingang, verfraaiing van een aantal meer of minder representatieve ruim ten en tevens verbetering van de accommoda tie voor bezoekers, verbetering van de toilet gelegenheden enz. Vóór het Hoofdkantoor werden de parkeer gelegenheid en de toegang tot het kantoor eveneens verbeterd. Na het vertrek van de afdeling Electriciteit uit haar voormalige werkplaats onder de can- tine „De Moriaan" werden de vrijgekomen ruimten opgeknapt en onderverdeeld in: een bazen- en voorliedenkantoor met werkplaats voor de afdeling Lassers, een klinknagelmaga zijn, een Marine-magazijn, alsmede een fitters- werkplaatsje en een bazenkantoor ten be hoeve van de afbouw van Jagers en Mijnen vegers. Waar het klinknagelmagazijn voorheen te vinden was, n.l. voor de kop van het Bouw- dok, zijn inmiddels een paar betonnen nissen in de bodem gemaakt en ziet men in de diep te de railbanen van de middenkraan in de nissen doorgetrokken. Bij het uitdokken van schepen staat de kraan op deze plaats om minder kwetsbaar te zijn als het kleinere schepen betreft en om niet geheel het veld te behoeven te ruimen als het een schip betreft, dat bijna de gehele lengte van het dok beslaat. Uangs de steiger aan de rivierzijde van het Bouwdok werd de in verval geraakte tweede ligplaats volwaardig hersteld, door het slaan van een zestal moderne stalen ducdalven, na dat de resten van een tweetal houten ducdal ven waren getrokken. Met gebruikmaking van de spanten van de tribune, welke dienden voor de overdracht van de kruiser, is de houtloods uitgebreid met circa 60 van de vroegere inhoud. Het gebouwtje „Walkapitein" heeft een ver andering ondergaan, doordat op de plaats van de vroegere prikklokken enige modern ingerichte toiletruimten zijn gemaakt. De bouwvallige toiletgelegenheid tegen de scheepsbouwloods recht daar tegenover werd hiermede overbodig en kon gesloopt worden. Dit laatste kwam in het bijzonder het aan zicht van de scheepsbouwloods ten goede, welke aan deze zijde verder een betere aan blik biedt door een behandeling van de gevel met spuitbeton. Tevens werd de kraanbaan langs deze gevel gericht, nadat ook de banen langs de scheepsbouwkade op hoogte waren gebracht. Een begin werd gemaakt met het richten van de kraanbaan in de scheeps bouwloods. Het op hoogte brengen van de kraanbanen in de machinefabriek waarmede reeds vorig jaar werd aangevangen, tegelijk met het op vijzelen van de betreffende hallen en het op hoogte brengen van de vloeren, is dit jaar ge reed gekomen. De Westgevel van de machinefabriek is voor zien van een aantal nieuwe stalen ramen waardoor, mét het nazien van de gevel, het euvel van inregenen heeft afgedaan. Aan de Sterrebos-zijde van de machinefa briek is de opbouw in volle gang van een tweetal grote machinehallen, waarvan de om vang is te constateren aan de oppervlakte van de bouwput en de hoogte van de eerste ge stelde spanten. Voor de bouw van meerdere hallen naast vorenbedoelde zijn de voorbereidingen reeds getroffen. Voorlopig moeten enkele hallen dienen als opslagloods, om het verlies aan opslagruimte tengevolge van de verkoop van het terrein aan de Piekstraat te Rotterdam tijdelijk op te vangen. Het in aanbouw zijnde dok VI waarvan vorig jaar, behalve de enorme bouwput, een enkele betonnen sectie te zien was, is intussen wat de hoofdvorm aangaat gereed gekomen. Inmiddels zijn ook aanzienlijke vorderingen gemaakt met dok VII, tot het begin van welks bouw verleden jaar nog niet besloten was. De 7 m dikke vloer van dok VII is ook ge reedgekomen, hetgeen een aanzienlijke be perking van de bronbemaling rond de bouw put betekent. Een begin werd gemaakt met een gebouw in de nabijheid van deze dokken waarin maga zijnen, kantoren, een verbandkamer, hulp werkplaatsen en een cantine voor 1000 man zijn geprojecteerd.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1954 | | pagina 8