9 NIEUWS Hr. Ms. Soemba 1. radarinstallaties voor verschillende doeleinden 2. commandobrug 3. mitrailleurs tegen luchtdoelen. tilt de actieve dienst afgevoerd en bestemd tot artillerie instructie-schip. In 1940 was ze opgelegd in Den Helder en werd aldaar in Mei 1940 door de bezetters in beslag genomen. Tijdens de oorlog werd het vaartuig omgebouwd lot drijvende luchtdoel batterij en in Maart 1944 onder de naam „Niobe" in dienst gesteld. Reeds in Juni 1944 in de Finse Golf bij Kotka door Russische luchtstrijdkrachten tot zinken gebracht. In 1947 gelicht en gesloopt. 2. Hr. Ms. „Soemba". Dit schip was de eerste opdracht voor de K.M., die Wilton's Scheepswerf te Delfshaven uitvoerde. Belangrijke data uit de bouw periode zijn: kiellegging 24 Dec. '24, tewater lating 24 Aug. '25, proeftochten begin '26, in dienst gesteld 12 April 1926. De voornaamste gegevens zijn: Lengte over alles75,60 m Breedte (maximum)11,90 m Diepgang (gemiddeld)3,60 m Standaard Waterverplaatsing 1730 t. Maximum Waterverplaatsing 2100 t. Actie-radius bij een snelheid van 8 knopen plm. 8000 mijl. Maximum snelheid: 15 knopen 15 zee mijlen/uur). Bemanning143. Machine-vermogen: 2000 I.P.K. Machine-installatie: 2 triple-expansie mach. Bewapening (in 1944) 3 kns. 5,9", 6-20 mm luchtdoel, (in 1954): geen(?) Doel: (1926) kanonneerboot voor diverse doeleinden, zoals bescherming van zeegaten, mijnenvelden en convooien. 1954) vliegtuig-directieschip. Het schip is lange tijd in het toenmalige Nederlands Oost Indië geweest en was daar speciaal belast met bewakings- en konvooi diensten. Is in Maart 1942 uitgeweken naar Ceylon, deed dienst o.a. in de Perzische Golf als konvooierings-schip bij de Engelse vloot. Tezamen met haar zusterschip Hr. Ms. „Flo- Overgenomen uit Onze Vloot" Extra-nummer Vlootweek Rotterdam res"' bevond ze zich 10 Juli 1943 te Malta en stoomde vandaar naar Sicilië. Bij deze invasie-operatie sneuvelde haar commandant op 5 Aug. '43 ter hoogte van Acircale (Sicilië), hetgeen op de brug gememoreerd wordt door een koperen herdenkingsplaat. Wegens een mankement aan de stuurinrichting heeft het schip echter geen dienst gedaan bij de lan dingen ter hoogte van Salerno. Daar van beide kanonneerboten de hoofdbewapening totaal versleten was, vertrokken ze gezamen lijk 25 Febr. 1944 vanuit Malta naar Ports mouth, waar ze op 14 Maart '44 aankwamen. Toen begon in Engeland voor deze „terrible twins" (een betiteling, die niet al te zwaar moet worden opgevat) een merkwaardige tijd. De moeilijkheid was n.l. om de versleten Krupp-kanonnen door andere te vervangen. De munitie kon wel door de Amerikanen worden geleverd, doch noch zij, noch de Engelsen beschikten over vervangingsmate riaal. Tenslotte werden echter de 15 cm ach- terkanons van Hr. Ms. kruiser „Sumatra", die bestemd was om voor de kust van Normandië tot zinken te worden gebracht en als golfbre ker te dienen, voor de beide kanonneerboten aangewezen. Niet echter dan nadat in die da gen van koortsachtige voorbereidingen voor de Operatie „Neptune" (invasie in Normandië) een voor de Engelsen typerende humoristische procedure was gevolgd. De kwestie was n.l., dat men het belang van deze verouderde schepen niet direct inzag en het plan had ze verder dienst te laten doen als logements schepen. Echter werd toch besloten om de schepen in actieve dienst te laten, daar bun deelneming aan de landingsoperaties beke ken uit politiek oogpunt van belang was. Aldus werd dit beschreven in „The Navy" van Maart 1952 en overgenomen in het Marine jaarboek van 1953. De manier waar op deze besluiten werden genomen is echter opvallend n.l. geheel in dichtvorm. (Vervolg op pagina 12)

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 11