VEILIGHEID NIEUWS EEN GOED BEGIN IS HET HALVE WERIC Op Maandagavond, 25 April 1955, vond in Musis Sacrum te Schiedam een bijeenkomst plaats ter gelegenheid van het dechargeren der oude en het installeren der nieuwe vei ligheidscommissies. Deze avond, die een bijzonder karakter droeg, omdat het voor het eerst was, dat het wisse len der commissies in een avond-bijeen komst geschiedde, in tegenwoordigheid van de echtgenoten of verloofden der oude en nieuwe commissieleden, werd geopend door de heer Woltjer. Deze sprak de hoop uit, dat het gewoonte zal worden de wisseling in het vervolg op dergelijke wijze te doen plaats vinden. Spreker was verheugd, dat er zulk een goede opkomst was en heette allen hartelijk wel kom. Een speciaal woord van welkom richtte spreker tot de heer v. d. Wall, chef van de Veiligheidsdienst der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken, de inspecteurs der Arbeids inspectie, de collega's van de heer Sparre- boom uit andere bedrijven, de vertegenwoor digers der Vakorganisatie, de leden der be drijfsleiding van W.F. en de aanwezige dames. Hierna stelde spreker de vraag, waarom wij ons voor de veiligheid zoveel moeite geven, waarom wij zoveel geld spenderen voor het goed functionneren van de veiligheidsdienst, voor het opgeruimd houden van de werf, waarom treffen wij extra voorzieningen wat het stellingmateriaal betreft, waarom, moeten wij veilig werken? Het antwoord is: om men selijk leed te voorkomen. Natuurlijk zijn lang niet alle ongevallen hevig. Van het totaal aantal ongevallen is echter toch altijd een be paald percentage ernstig. Aan de hand van grafieken toonde spreker aan, dat het met het veiligheidswerk bij W.F. niet slecht gaat. Het aantal ongevallen in ons bedrijf over de laatste jaren toont een neergaande lijn. Het aantal uitkeringsdagen toont nog een meer aanzienlijke daling. In 1953 gebeurde bij W.F. iedere 7 minuten een ongeluk, in 1954 iedere 8 minuten. In 1953 gebeurde iedere 23 minuten een oog ongeval, in 1954 iedere 30 minuten. Iedere 21 uur komt er een ongeval voor met arbeidsonderbreking. Van de lichaamsdelen ontstaan de meeste ongevallen aan de vingers (22.5%). Voeten, enkels en onderbenen hebben een percentage ongevallen van 18 Tenen 7 Door spreker werd een goed woord gedaan voor de veiligheidsschoenen en spreker riep aan de hand van grafieken toonde spre ker aan, dat het met het veiligheidswerk bij W.F. niet slecht gaat. de medewerking der dames in hun mannen ertoe aan te zetten op het bedrijf veiligheids schoenen te dragen. Wat het aantal oogongevallen betreft is ook een sterke daling merkbaar. Bij W.F. be droeg het aantal oogongevallen per 1000 ar beiders in 1954 6.6, terwijl er andere bedrij ven zijn, die in dat jaar een aantal oogonge vallen per 1000 arbeiders hadden van 100, 121 en 161. Spreker maakte een compliment aan de heer Sparreboom voor de wijze, waar op het aantal oogongevallen gedrukt is. Men moet beseffen als men gevaarlijk werk doet, dat men dan een veiligheidsbril moet opzetten. In 1954 en 1953 zijn er resp. 1100 en 1200 veiligheidsbrillen verstrekt. Heeft men een bril met optische glazen nodig dan kan men deze, indien het werk dit nodig maakt, ook in zijn, veiligheidsbril krijgen. Meer dan 8 van het totale aantal ongeval len met arbeidsonderbreking ontstaat op de openbare weg. Door welke oorzaken ontstaan de meeste on gevallen In de eerste plaats door het indringen van vreemde voorwerpen, door snijden, stoten of klemmen. Vervolgens door het vallen van personen. Dan door het vallen van voorwerpen en door het verkeer op de weg. Getracht wordt de afdelingen naijverig op elkaar te maken, zodat de ene afdeling alles in het werk stelt om de andere wat veilig heid betreft voorbij te streven. Wat is de geldelijke kant van het veiligheids-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 7