9 NIEUWS even met U op reis gaan naar de Noordwest hoek, de „kop" van Overijssel, welke zich uit strekt van de Friese grens tot de lijn Gene- muiden-Hasselt-Staphorst, met als voornaam ste en bekendste plaatsen Steenwijk, Blokzijl, Vollenhove, Zwartsluis en (natuurlijk) Giet hoorn. Het is misschien wat overdreven, dat men Nederland niet kent als men in al die plaat sen niet geweest is en niet weet, waar Kalen- berg, Muggenbeet, de Blauwe Hand, en Wan- neperveen liggen, noch ooit gevaren heeft op de Beulaker en Belter Wijde (spreek uit: Wiede). Door hel ontstaan van de Noordoost polder die administratief niet tot Overijssel behoort, Urk sedert enige jaren wèl - en de inpolderingen in het Land van Vollenhove, dus na 1930, is N.W. Overijssel steeds meer ontdekt, al wordt het, behalve dan natuurlijk Giethoorn en, wat minder, Staphorst, zeker nog niet overstroomd door vreemdelingen. Men vindt hier, in de Noordwesthoek, op een klein gebied veel verscheidenheid. Het is een land van wind en water met oude, nog on ontgonnen gebieden, een land van wijde me ren en geheimzinnige grachten, van boscom- plexen en nieuwe groei, een land met stille, schilderachtige dorpen en oude stadjes. Het oorspronkelijke „wilde" land is nog steeds een broedplaats voor tal van vogelsoorten en een vruchtbare bodem voor zeldzame plan ten. F.r is hier gelegenheid voor watersport, vooral zeilen, te kust en te keur, maar er is ook velerlei bedrijvigheid in landbouw, in dustrie en handel. Waarschijnlijk is het U niet onbekend, dat er in 't oude deel van Giethoorn geen rijwe gen zijn en dat alles er te water, per punter geschiedt, maar zag U wel eens het oude Schuitehuis, de middeleeuwse kerk en de curieuze klokkenstoel in Wanneperveen? Of soms het heel oude stadhuis, de oude hallen kerk en de statige Herengracht in Hasselt, het marktplein, schoutenhuis, nu hotel, tegen de kerk gebouwd, de gerestaureerde liave- zathe Old Ruitenborgh, thans gemeentehuis, en de ruïne van Toutenborgh in Vollenhove? Bent U eens in de buurt, vertoef een ogenblik aan het haventje midden in Blokzijl met zijn vele oude hoekjes en geveltjes, vergeet dan ook het kerkje uit 1336 in Paaslo niet, of ga eens kamperen in Kalenberg. Van Oud- Steenwijk is weinig overgebleven, maar dit drukke marktstadje heeft de hoogste toren van de gehele provincie en in de bossen van De Eese en De Woldberg is het goed wande len en fietsen tussen en langs dennen, hei en loofhout, af en toe onderbroken door mooie vergezichten tot een heuvelige einder. Eens in Uw leven moet U toch ook eens een Staphorster boerderij hebben bezichtigd en verbaasd gekeken hebben naar de merkwaar dige kleurencombinaties daaraan. Even ver baasd als naar de hooibergen langs de straten in Genemuiden, waar niet gerookt mag worden. En natuurlijk zult U, toch eens in onze buurt komend, ook de Noordoostpolder willen be zoeken, het nieuwe land waar ge op de vroe gere zeebodem kunt lopen tussen de uitge strekte akkers der Amerikaans aandoende grote, moderne landbouwbedrijven door, maar nu zijn wij buiten de grenzen der pro vincie gekomen en moge ik U overdragen aan de volgende gids, mijn collega uit Deventer. Door de dorpsgracht in Giethoorn. Kampen.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 11