Br* 11 (^jj) NIEUWS Deventer. Oude Waaggebouw met Huis de drie Haringen. over met zijn boot, vergezeld van een groepje gekerstende Franken en verkondigde hier zijn Boodschap. Toen hij voldoende aanhang had verworven bouwde liij omstreeks 765 zijn eerste kapel in het gebied, dat nu Over ijssel heet, op de plaats waar nu de Grote of Lebuïnuskerk te Deventer staat. De legende wil, dat die eerste kapel werd be schermd door een aantal Franken, die met Lebuïnus meetrokken. Zij stond dan ook bui ten de oude stadskern, die op een heuvel, ge naamd de Berg, gelegen was. Vandaar, zegt men, dat Deventer sedertdien twee stads kernen heeft, een Saksische en een Franki sche. De legende is niet te bewijzen, maar de beide stadskernen kunt U terugvinden als U eens op bezoek komt. Het grote marktplein de Brink ligt er als een neutraal niemands land tussen in. Toen het tegenwoordige Overijssel in het be zit kwam van de bisschoppen van Utrecht kwam er bij de Lebuïnus-kapel, die toen al een aanzienlijke kerk was geworden, een bis schopshof, een kapittelschool, een bestuurs centrum en zo meer. Men vindt er nog een lange en een korte Bisschopstraat en een Hofstraat. En het Stedelijk Gymnasium is als voortzetting van de Latijnse school (kapittel school) al meer dan duizend jaar oud. De stad had in de Middeleeuwen veel handel. De Noormannen hebben er niet voor niets geplunderd; hier was wat te halen! Die han del strekte zich uit tot Larochelle in Frank rijk, Londen in Engeland, Bergen in Noor wegen, Skanör in Zweden, Roskilde in Dene marken, Dantzig in Duitsland, Riga in het Baltische gebied en Mainz aan de Rijn. Deventer, een vrije keizerlijke Hanzestad met de zwarte adelaar in bet stadswapen, kwam daar overal met eigen schepen. Als het nodig was ook met eigenoorlogsschepen, die men toen heircoggen noemde. Deventer groei de uit tot de tweede stad der Nederlanden; Gent was de eerste met 40.000 inwoners. Binnen de grenzen van het tegenwoordige Nederland was Deventer met meer dan 11.000 inwoners omstreeks 1500 de grootste stad des lands. De steden in het Westen, ook Amster dam en Rotterdam, zijn veel jonger. Zij wer den later belangrijk, na het verval van de Hanze. De school van Deventer heeft grote mannen voortgebracht of onder haar leerlingen ge- ■gsi ft Kasteel van Rechteren-Limpurg Dalsen.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 13