NIEUWS 12 30 vertakkingen van Bombay tot Buenos Aires. Er is een emballagefabriek, die per dag anderhalf millioen conservenblikjes aflevert. Er is een katoenfabriek, die een goede naam heeft en vele handen werk verschaft. Er is een fittingfabriek, die 600 soorten verbin dingsstukken voor buisleidingen vervaardigt. Er is een hele reeks worst-fabrieken in en 0111 de stad. En dan zijn er enige matrassen- fabrieken. Er is ook (en dat zal elke recht geaarde Schiedammer interesseren) een je neverstokerij, die in baar eentje 70 verschil lende drankjes vervaardigt. En dan is er na tuurlijk de koekfabriek, die iedereen beter schijnt te kennen dan welke andere tak van nijverheid in deze stad ook. Er is een fabriek van capsules en kroonkurken. En er zijn nog steeds drukkerijen; per week rollen bier meer dan 1.200.000 tijdschriften van de pers om over de boeken nu maar te zwijgen. Er is maar laat ik niet trachten volledig te worden. Ik zou zeggen, komt U eens kijken. Deventer is een gezellige stad met tal van bezienswaar digheden en muziek tot twee uur in de nacht. U kunt dan tevens van bier uit de omgeving gaan verkennen: het oude drostambt Salland, een dunbevolkt gebied met bier en daar een dorp, een enkel overgebleven kasteel aan de rand van of diep in een bos verscholen. Bos sen zijn er veel, stille bossen met herten en reeën en roofvogels. Men vindt in bet land schap nog iets terug uit bet feodale tijdperk. Ook kan men er kennis maken met oude ge bruiken: de foekepot op vastenavond, het houtvuur in de Paasnacht, de Stöppelhaene in Augustus en zo meer; vele wonderlijke dingen, die alleen verklaard kunnen worden uit het feit, dat Overijssel zo'n oud land is. De schoolboekjes beweren, dat de Nederland se geschiedenis begint omstreeks 100 voor Christus, toen de Bataven de Rijn kwamen afzakken. Hier zijn voorwerpen in de bodem gevonden, die er op duiden, dat 200 eeuwen voor Christus al mensen leefden in Salland, van wie wij overigens zo goed als niets af weten. Als U daarbij in aanmerking neemt, dat het Christendom pas 12 eeuwen oud is in deze streek dan is bet misschien duidelijk waarom men af en toe stuit op gebruiken, die van de Christelijke beschaving uit niet te verklaren zijn. De geschiedenis is oud hier en heeft een even trage gang als de boer achter zijn ploeg. Over traagheid gesproken, weet U waarom de hoeren van Salland liever een „brandewientje met suker" drinken dan een oude klare? Wel, omdat brandewijn een oud en vertrouwd product is; jenever is pas 300 jaar en je moet dus maar afwachten of dat wel wat is Oude boerderij aan de Regge (Schuilenburg bij Hellendoorn) Boerderij met „onderschoor" (Schuilenburg bij Hellendoorn) teld: Geert Grote, Thomas a Kempis, Nico- laas de Cusa, de Franse filosoof Descartes, de latere paus Adrianus VI, Erasmus van Rotter dam, Jacob Revius, Alexander Hegius en vele anderen. Dank zij het feit, dat de stad cultuur- en handelscentrum heide was, was Deventer jarenlang tevens het belangrijkste boekdruk kerscentrum. Toen de steden in het Westen opkwamen en Holland de leiding nam over geheel Neder land kwijnde Deventer weg en had de stad, die in inwonertal achteruitging, alleen nog nut als vesting. Dat is zo gebleven tot in de tweede helft van de vorige eeuw. Dank zij de ontmanteling en de industrialisatie is het weer een bloeiende stad geworden. De bevol king, ruim 50.000 man sterk - evenveel als het tegenwoordige Vlaardingen - heeft een gezamenlijk tegoed van 26 millioen gulden op de stedelijke spaarbank staan, hetgeen per gezin een hoog gemiddelde oplevert. Waaraan is die bloei te danken? Deventer is de zetel van een chemisch wereldconcern met

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 14