<s5l NIEUWS Zijdespoelerij van een der grote textielfabrieken. Foto Löhnberg) Het spreekt in kringen van scheepsbouwers dus van zelf, dat wij nu weer een naam van een Hengelo's bedrijf gaan noemen, namelijk Hazemeijer. U ziet dus dat ondanks de be trekkelijk grote afstand tot het zilte nat er in Twente honderden hun brood verdienen aan leveranties aan de scheepsbouw. Als men in het Westen aan Twente denkt gaan de gedachten naar wij hopen niet direct uit naar Mans oet Twente, die voor de radio een koeterwaals uitslaat dat weinig of niets met het Twentse dialect heeft uit te staan. Neen dan denkt men uiteraard aan textiel. Weverij in Enschede. (Foto Löhnberg) Textiel in alle mogelijke verschijningsvormen. De Nederlandse katoen-industrie is immers voor verreweg het grootste gedeelte in Twen te gevestigd. Wat dat met Schiedam heeft te maken, vraagt U misschien. Nu meer dan de jenever met Twente. Zonder jenever zouden wij als het helemaal niet anders kon nog wel gelukkig kunnen zijn. Maar hoe zouden de Schiedamse vrouwen en meisjes zich voelen indien de Twentse industrie plotseling zou ophouden te produceren? De vrede in de huisgezinnen zou ernstig worden bedreigd en een man met zorgen thuis is slechts een halve kracht in zijn werk. Ziehier het belang dat Wilton-Fijenoord heeft bij een gestaag door werkend Twente. Vindt U de redenering wat gewrongen? Nu dat is eigenlijk ook wel zo. In ieder geval zou men er wel uit kunnen leren hoe in de tegenwoordige maatschappij alles in elkaar grijpt en dat men voor zijn welvaart in hoge mate van anderen afhan kelijk is. Twente levert echter behalve lakens, slopen, werkkleding, zakdoeken, overhemden, onder goed en uiterst fraaie stoffen voor dames, nog iets anders, waardoor dit deel van Overijssel toch ook zeer bekend is, namelijk ontspan ning in een zeer fraaie natuur. Het opvallen de van dit toch wel zeer sterk geïndustriali seerde gebied, waar de silhouetten der steden worden gekenmerkt door de fabrieksschoor stenen, is toch wel, dat men direct buiten de bevolkingscentra volledig „buiten" is in een landelijke zeer houtrijke omgeving. Zeker zul len vele lezers uit eigen aanschouwing dit ge bied in hun vacantie hebben leren kennen en zij zullen bevestigen, dat het er goed toeven is voor hen, die niet te ver van honk enige rust willen genieten. Jarenlang heeft men in het Westen het gevoel gehad, dat Twente ver schrikkelijk „ver weg" lag, maar met de tegenwoordige verbindingen is dat niet houd baar meer en die wetenschap begint snel veld te winnen. Wij hebben enige indruk willen geven van hetgeen Twente bindt met Schiedam. Vol mondig geven wij toe, dat wij hierbij slechts zeer aan de oppervlakte zijn gebleven, maar wat doen scheepsbouwers eigenlijk anders dan proberen de zaak aan de oppervlakte te houden? Laten wij daarom maar hopen, dat de onderzeebootjager „Overijssel", waaraan W.F. thans werkt en die in onze provincie zeker ons aller trots gaat worden, eerst over lange, lange jaren uit de vaart zal worden genomen wegens vergevorderde leeftijd en dat zij het nooit „dieper op" zal zoeken. 14

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 16