NEDERLAIVD in het hart van Rotterdam samengeperst Een tocht met de „geestelijke luchtbrugboven E 55 19 (jj|) NIEUWS Over E 55 lezen doet onweerstaanbaar het verlangen ontstaan om deze grote manifesta tie van Nederlands willen en kunnen door eigen ogen te gaan zien. Over E 55 horen spreken wakkert die lust aan om in die wonderlijke wereld - Neder land in het klein - rond te dwalen. Tenslotte E 55 zien! Zelf zien en beleven! De ontzagwekkende hoeveelheid getuigenis sen van Nederlandse Energie zelf te aan schouwen Stil te dwalen door een donkere mijngang en zich daar voor te stellen, dat dit een getrou we copie is van de vele Limburgse mijngan gen, waar duizenden hard werken om onze nationale welvaart in stand te houden en te verhogen. Als klein mensje te wandelen langs machtige installaties en te weten, dat over ge heel Nederland verspreid liggende, zulke grote bedrijven getuigen van onze drang naar materiële vooruitgang. Tegelijkertijd ons voe len als nietig en groot, ervoor wakende, zich niet schuldig te maken aan overdrijving in één van die twee richtingen. E 55 zien en te gaan beseffen, dat al deze aparte voorstellingen één groot raderwerk vormenNederlandse bedrijvigheid. Landbouw, veeteelt, visserij en industrie staan daar als schijnbare eenheden naast el kaar voor onze ogen, maar wij voelen - soms meer dan volledig begrijpen - het samenspel van al deze onderdelen. Geen machtig zeekasteel zonder de nietige klinknagel of electrode. Geen ontzagwekken de kraakinstallatie zonder de sluitdop van een olievat. Geen Rembrandt zonder de op rotsen tekenende holenmens of muurschilde ringen bij de hoofdingang van E 55 Geen prachtig Nederlands stamboekvee zon der mastodont, dinosaurus of plesiosaurus. Geen machtige Nederlandse handelsvloot zon der onze grote en kleine werven met hun dui zenden werknemers. Geen „geluidsbarrière breker" zonder de man op het land, die zijn onmisbare producten levert voor levensonder houd. Geen opgewekte huismoeder zonder haar zeep, parfum, nylon en geen energiek wer kende man zonder zijn „ditje en datje". Geen toekomst zonder de grondslagen van het heden en verleden. En altijd staat daar dus de mens; de gang maker van deze wondere wereld. Hij is de bron van energie, welke zowel ten goede als ook ten kwade kan worden aangewend: E 55 is een nationale manifestatie van de ten goe de aangewende energie. Zo gezien kan een bezoek aan E 55 het wil len en kunnen van iedere Nederlander - man en vrouw - aanwakkeren en hem of haar dui delijker doen beseffen, dat de bron van men selijke energie nimmer ophoudt te vloeien. Perioden van tijdelijke welvaartsverminde ring maken plaats voor tijden van hoogcon junctuur. Vernielingen door mens en natuur worden hersteld. Nieuwe wegen worden in velerlei opzicht ontdekt en bewandeld. Aan opleiding en omscholing wordt aandacht be steed, terwille van het Nü en Straks. En dit alles door het op de juiste manier aanwenden van de menselijke energie, in het historisch juiste uur. Als er ruimtegebrek dreigt te ontstaan voor onze steeds groeiende bevolking, wordt een Lely geboren, die ons de weg wijst naar ver dere landaanwinst. Het verkeerswezen onder gaat wezenlijke veranderingen. De industrie verovert zijn onmisbaar grotere plaats in onze samenleving. Aardgaswinning en -gebruik ont staan als daarvoor de tijd rijp is. De koe, die 20 liter melk levert i.p.v. 10, wordt „ge kweekt", zodra op de laboratoria de nodige kennis is vergaard. En altijd is en was daar de mens, die vanuit die blijkbaar onuitputtelijke menselijke ener giebron kracht verkreeg zijn aardse woon plaats geestelijk en materieel te vervolmaken. Of hem dit zal gelukken? Op deze vraag zal elk komend geslacht haar eigen antwoord hebben te geven. Het levende Nederlandse geslacht doet dit door E 55. Maar de tocht der mensheid gaat verder en zij, die na ons komen zullen van hun kunnen en willen op eigen wijze hebben te vertellen. Al zullen er voor de mens van het jaar 1955 in zijn denken bepaalde grenzen bestaan, welke volgens hem niet of niet straffeloos kunnen worden overschreden, de komende generatie zal menigmaal als „vanzelf" zo'n barrière passeren, totdatEn hier willen wij zwijgen, want wij zijn van het geslacht, dat in 1955 manifesteert van Zijn kunnen. Zullen, die na ons komen niet even vreemd kijken naar onze „kinderlijkheden", als wij naar de holenmens op E 55, of naar de primi tieve zandloper, die in vroeger eeuwen de juiste tijd moest aangeven? Dit moge dan onze geestdrift misschien enigszins temperen, maar haar nimmer doen verflauwen bij het vervullen van onze menselijke plicht: de steeds verdergaande technische ontwikkeling blijven dienstbaar maken aan het geestelijke en materiële welzijn van het schepsel Gods: DE MENS. In Globo

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 21