Onderzeebootjagers en Vacantieoorden Kennismaking met Overijssel Waarom Zwolle door Mr. J. C. de Wit, 7 NIEUWS is de IJssel dan ook maar een zijtak van de Rijn, zij is er niet minder belangrijk om: niet alleen omdat zij reeds vroeg in de geschiedenis een verkeersweg van betekenis was, maar ditmaal in liet bijzonder omdat - voor U gezien - aan de overkant Overijssel ligt en 'tis immers de bedoeling, dat zij die de nr. 729 bonwen, (die straks Hr. Ms. onder zeebootjager „Overijssel" zal worden), iets over onze provincie horen. En dan liefst niet wat U er vroeger op school al over hebt ge leerd. Juist aan de IJssel als oude vaarweg ontston den al vroeg nederzettingen en dat enige daarvan naderhand Hanzesteden werden, be hoeft niet te verwonderen. In Overijssel lagen er drie: Deventer, Zwolle en Kampen, waar bij dan direct gezegd moet worden, dat Zwolle geen IJsselstad is, hoewel heel vroeger wel een belangrijke zijtak er dicht bij kwam, maar ontstaan is op het punt waar de Over ijsselse Aa en nog enige weteringen zich ver enigden tot het Zwartewater, op een panne- koekvormige verhoging temidden van moe rassen en poelen. Overijssel bestaat uit drie delen: de zoge naamde Noordwesthoek, Salland en Twente, alle drie geheel verschillend naar landschap en aard der bevolking. De Tukkers, dat zijn de bewoners van Twen te, die hun nijver gebied het belangrijkste deel der provincie achten en vinden dat Enschede als grootste stad nu ook maar eens de hoofdstad moest worden, zullen het wel goed vinden, dat van ons schrijvend drietal de Zwollenaar toch nog maar het eerst van wal steekt. De provinciale hoofdstad met haar ruim 52.000 inwoners, ligt als een spin in zijn net, op een knooppunt van spoor-, water- en land wegen. Omstreeks 1040 was er al sprake van een plaats Swolle, die in 1230 stadsrechten verkreeg van Willebrand van Oldenburg, bis schop van Utrecht. Een beeld van St. Michael, de beschermheilige der stad, prijkt op de spits van de hoofdingang der Grote Kerk. Hierbinnen vindt men het, na de verwoesting van de binnenstad van Rotterdam, grootste barokorgel van Nederland in 1720 gebouwd door de beroemde Arp Schnitger van Ham burg en zijn zonen. Vele oude gebouwen in de binnenstad, waaronder drie vroegere kloosterkapellen, getuigen nog van de groot ste bloeiperiode in de late middeleeuwen. Thomas a Kempis mediteerde er in het bui ten de stad gelegen klooster op de Agnieten- berg, terzijde van de weg naar het Noorden. Later werd Zwolle een sterke vesting, tendele onder Maurits aangelegd, waarom echter nimmer is gestreden. De Sassenpoort is waar schijnlijk wel de mooiste en meest gaaf be waarde in de Noordelijke Nederlanden. Wie belangstelling heeft in oude gebouwen en Hoofdredacteur Provinciale Overijsselse en Zwolse Courant, te Zwolle mooie 16de en 17de eeuwse gevels zal van een bezoek aan Zwolle geen spijt hebben en mogelijk ook zijn genoegen beleven aan de zwanen in de mooie stadsgrachten en de on overtrefbare Zwolse „steken", balletjes uit blanke suikerstroop vervaardigd. Komt hij op een Vrijdagse marktdag dan zal bij nog veler lei streekdracht, in het bijzonder uit Stap horst, kunnen zien, mogelijk de Zwolse vier ling, in de oorlog geboren, tegenkomen en constateren dat de veemarkt niet voor niets de vierde of vijfde van ons land is. Hij zal ook zien, dat er na lange jaren van stilstand weer uitgestrekte nieuwe wijken gebouwd worden, dat er zich nieuwe industriële be drijven hebben gevestigd - na de oorlog o.m. Philips, Stork en Lemet Chromium - om Peperbusgezien vanaf het Zwarte Water.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 9