17 NIEUWS M«|K Terugkomst van technische proeftocht mechanisme (Fleming-patent). Verder zijn op dit dek een munitiebergplaats en een nooddynamokamer aangebracht, terwijl op het dek twee reserveschroeven liggen. Dalen we af naar het dek er onder, het Sloependek, dan komen we in de woonruimten van de officieren en machinisten. Dit zijn 1- of 2- persoons hutten, die eenvoudig, doch smaak vol zijn ingericht. Zo zijn trouwens alle hut ten en salons op deze drijvende traankokerij. Vergelijkt men een dergelijke huisvesting van de bemanning met die van zo'n 25 jaar ge leden, dan valt toch wel een grote vooruit gang te bespeuren. Alleen al het feit b.v., dat alle verblijven zijn aangesloten op de mecha nische verwarmingsinstallatie, die naar be hoefte warme of koude lucht inblaast, duidt daar op. Op het dek, waarop wij, deze uit wijdingen aanhorende, ons bevinden, zijn verder nog ondermeer de wasserij en de kap salon gevestigd. Op het volgende dek, het Kampanjedek, waar wij even vluchtig rond neuzen, zien wij hutten voor slijpers, hand langers, bankwerkers, stokers, smeden, was- bazen etc. Verder zakkende komen wij op het slaclitdek (achter) (daar éven vlug door lopende als op het vorige dek) waar even eens bemanningshutten zijn gelegen. Voorna melijk zijn dit de verblijven van de speksnij ders, flensers, beenzagers, potlieden en lem mers. Dat zijn de arbeiders, die op uiterst des kundige wijze de walvissen weten te slachten. Onder dit dek is dan, (op een klein tussendek achter na, waar nog een aantal hutten zijn voor catcher-bemanningen) de voort stuwingsruimte gelegen, alsmede de diesel- en stookoliebunkers. In het ketel ruim zijn acht Schotse ketels opgesteld, die de stoom leveren voor de fabriek, de verwarming van de me chanische ventilatie, de lieren, de beenzagen, de ladingpompen, etc. De gecondenseerde stoom van deze werktuigen wordt weer naar de machinekamer teruggevoerd. Het con densaat van de kookketejs b.v., dat veront reinigd is met traan, wordt over boord ge werkt. Natuurlijk kan het schip niet al het water meenemen, dat nodig is voor de stoom ketels en voor was- en drinkwater. Daartoe is een uitgebreide distilleer-installatie aange bracht, die per dag honderden tonnen zoet water uit het zeewater distilleert. In de Machinekamer gekomen, vallen in de eerste plaats de twee grote, door W.F. ge bouwde M.A.N.-motoren van elk 5250 PK, op. Deze geven het schip een behouden snel heid van 14 mijl. Verder zijn in deze grote ruimte al die hulpwerktuigen opgesteld, die voor een goede werking van het schip nodig zijn. Wij zien er o.a. vier door turbines ge dreven generatoren van elk 600 KW en twee diesel-generatoren van 300 KW elk. Deze laatsten doen speciaal dienst, wanneer het schip alleen als tanker vaart. Al met al een ingenieuze machine-installatie, die uit een, voor een leek, onbegrijpelijk ingewikkelde hoeveelheid van lawaaimakende, sissende en kreunende apparaten bestaat. Bestijgen wij nu, oppassende voor gladde, be- oliede vloerplaten e.d., de eindeloze trappen in de machine-ruimte, dan komen we weer uit op het slaclitdek (bij de bemanningsver- Kampanjedek met bolders en verhaalrollen

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 19