- i-m&i m mmmmifamM ■■■£1: £r-*5r -' - s VJS) NIEUWS 24 Machtige ijsberg, 40 tot 50 meter hoogdie men zag op 31 December 1946 in de Zuidpoolzee. (Foto Jan P. Strijbos) kaartje, waarop o.a. de vanggebieden zijn aangegeven. In de Zuidpoolzee ligt in het midden een uitgestrekt vastland, Antarctica, waarop de Zuidpool gelegen is. Geheel Antarctica is niet ijs en sneeuw bedekt. Drie grote oceanen, de Stille, de Atlantische en de Indische, lopen bij de Zuidpoolzee in elkaar uit. De zuidpunten van Amerika, Afrika en Australië met Nieuw-Zeeland, lig gen tussen genoemde oceanen in. Men heeft nu op de kaart Antarctica met de Zuidpoolzee er omheen in zes regelmatige vakken of sectoren verdeeld, welke stukken genummerd zijn en namen dragen. Sector I behoort tot de Stille Oceaan ten Westen van de zuidpunt van Zuid-Amerika. Daar wordt geen walvisvangst uitgeoefend. Sector II be hoort tot de Atlantische Oceaan en heet Weddellzeegebied, waar wèl walvisvangst is. Sector III, het Bouvetgebied, zo genoemd naar het er in liggende Bouveteiland, ligt ten zuiden van Zuid-Afrika en de Indische Oceaan. Hier is walvisvangst bedreven o.a. door de „Willem Barendsz". Sector IV, het Kerguelengebied, naar de eilanden van die naam, behorende tot de Indische Oceaan. Ook daar is walvisvangst. Sector V, gelegen ten Zuiden van Australië en Nieuw-Zeeland, het z.g. Rosszeegebied met eveneens walvis jacht. Sector VI, behorende tot de Stille Oceaan, sluit aan bij sector I; zonder walvisvangst. Van de zes sectoren zijn er dus twee zónder en vier mét walvisvangst. De vangende naties hebben delen van de sectoren toegewezen ge kregen van de Internationale Walviscommis- sie om bun bedrijf uit te oefenen. In de sec toren II, III en IV wordt het meest gevangen. In het eerste stuk staat op bl. 25, links, de reis van 1615-1616 van Jacques Le Maire vermeld en diens vondst van walvissen, in groot aantal, rond Kaap Hoorn. Nu was in 1616 de Noordelijke walvisvangst, bedreven door Engeland en ons land, reeds in volle gang. Wij begonnen er mee in 1612, nadat men hier door de reis van Heemskerck, Barendsz en de Rijp, 1596 - 1597, gehoord

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 26