NIEUWS 30 Jackass pinquins op het Dasseneiland bij Kaapstad4 December 1946. Ten dele in zee, ten dele op het strand. (Foto Jan P. Strijbos) of flenzen. Hoe sneller alle handelingen ge beuren, hoe beter, want na de dood treedt er ontleding op, waardoor de kwaliteit van de traan snel minder wordt. De bewerking Op het flensdek wordt door de samenwerking van veel en goed geoefend personeel in on geveer één uur een vinvis geheel verwerkt tot traan en andere producten. Ook uit de grote beenderen wordt nog traan gewonnen door ze met stoomzagen in kleinere brokken te zagen, die daarna worden uitgekookt. De aanvoer door de jagersschepen moet zo ongeveer gelijke tred houden met de verwer king van de dieren. Met ploegen wordt dag en nacht doorgewerkt. Dit zijn zo de hoofdzaken van het vang- en verwerkingsbedrijf. In een groot aantal boeken is een en ander herhaaldelijk besproken en dikwijls ook uitstekend afgebeeld met foto's. Duitse walvisvaart, opkomst en verval Toen in begin 1933 A. Hitier (1889- 1945) de macht in Duitsland kreeg, werd H. Göring opgedragen een vierjarenplan uit te werken tot opheffing van volk en staat. Daaronder viel ook de deelname van Duitsland aan de walvisvaart. In 1935 werden daar twee maat schappijen voor de vangst opgericht, in 1937 weer twee en in 1938 nog een. In 1936-'37 werden twee moederschepen gebouwd „Wal ter Rau" en „Unitas'', terwijl het vrachtschip „W iirttemberg" in negen maanden veranderd werd in het moederschip „Jan Wellem". Verder werden nog een paar schepen gechar terd, zodat Duitsland in enkele jaren weer aan de vangst kon deelnemen. Afbeeldingen van deze schepen gaf N. Peters, 1938. Kapitein Kircheiss had reeds jaren lang in Duitsland gepleit voor deelname aan de vangst en er op gewezen, dat b.v. in 1930 voor meer dan 90 mill. R.M. aan walvistraan werd ingevoerd. Inderdaad hebben genoemde schepen een paar jaar met succes in het Zuiden gewerkt en zijn er enige boeken over gepubliceerd in 1938 en 1939. Maar weldra maakte de tweede

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 32