Op deze eerste reis werden 764 walvissen NIEUWS 32 Kaapse Jan van Genten op een eiland bij Kaapstad. Geschat aantal 40 millioen! (Foto Jan P. Strijbos) aan dit nieuwe bedrijf ook zeer veel aandacht geschonken. Terzelfder tijd dal men in Amsterdam een maatschappij wilde oprichten, is er ook in Rotterdam een poging toe gedaan door Phs. van Ommeren N.V., die intussen niet tot enig resultaat heeft geleid. De eerste reis van de „Willem Barendsz", 27 Oct. 1946 - 21 Mei 1947, stond onder bevel van kapitein Klaas Visser van Schiermonnik oog. Een goed portret van hem staat in het hoek van Feltmann en Vervoort. Van de ruim 350 man personeel waren er 50 van Noorse nationaliteit. De Noor Jespersen was expeditieleider. Dr. A. Melcliior en W. H. Bierman vormden de medische staf. Dr. E. J. Slijper en Dr. W. Vervoort waren de biolo gen; C. F. Feltmann was traan chemicus. De bekende J. P. Strijbos was cineast en foto graaf van de expeditie. J. G. Kolkman, journalist en redacteur van „De Walvisclicourant", waarvan 155 nummers verschenen tijdens de reis, zorgde voor reportage. gevangen. De totale opbrengst was ruim 12.000.000.—. In 1947 kwamen twee hoeken over de expe ditie uit met tal van bijzonderheden en ge gevens. Het zijn de werken van Dr. A. Mel cliior, „De eerste walvisvaart van de „Willem Barendsz" en van Jaap Kolkman, „Walvis aan stuurboord!" Het boek van Melchior bevat ruim 120 bui tengewoon rake, mooie pentekeningen, alle door hem zelf gemaakt, tussen de belangwek kende en originele tekst. In 1947 en volgende jaren heeft Melchior op tal van plaatsen in ons land voordrachten met filmvertoning over de reis gehouden. Het werk van Kolkman, met vele fraaie foto's van H. de Boer, is van een ander gehalte dan dat van Melchior en geeft achteraan nuttige overzichten en tabellen over de vangst, maandcijfers enz. Beide boeken vullen elkaar op een gelukkige wijze aan. In November 1946, bijna gelijktijdig met het begin van deze eerste reis, verscheen van W. H. G. Palm een boek „Walvissclien en Walvischvaart'' met vele tekeningen en enige foto's en een kaart van het Zuidpoolgebied.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 34