33 Vjw NIEUWS Kaapse Jan van Genten die in menigte een eiland bij Kaapstad bewonen. Foto Jan P. Strijbos In deze publicatie staan portretten van Svend Foyn, afb. 1 en C. A. Larsen, afb. 19. Oudere, maar nog zeer lezenswaardige boe ken over ons onderwerp zijn „Storm, Ijs en Walvisschen", van W. van der Does, 1934 en „Door de tropen naar de Zuidelijke IJszee ter Walvischvangst", van Dr. A. Krarup Nielsen, scheepsarts, 1922. Tijdens het schrijven van dit artikel ver scheen „Mens en walvis", van R. B. Robertson. De schrijver, een psychiater, bestudeert de spanningen aan boord, die ontstaan door de maandenlange samenleving van uitsluitend mannen in een beperkte ruimte. Interessant is het feit, dat bijna niemand voor een zekere depressie gespaard blijft en vrijwel iedereen prikkelbaar wordt. Een paar jaar na de eerste reis verscheen in 1949 bet boek „Walvisvaart" van C. F. Felt- mann en Dr. W. Vervoort, reeds meermalen aangehaald en genoemd. Hierin staan een groot aantal wetenschappelijke bijzonderhe den, een menigte foto's, tabellen en ook de wettelijke regelingen van de vangst. Een uit voerige literatuurlijst besluit dit werk. Er is dus heel wat over onze walvisvangst ge schreven; tijdschriftartikelen en dagbladver meldingen worden weggelaten om niet te uit voerig te worden. Wel vermeld ik nog bet tijdschrift „Arts en auto" van 22 Dec. 1954, no. 24 van de 19e jaargang, waarin Dr. N. J. Teljer, aan de band van 21 foto's, een boeiend relaas van leven en werken aan boord geeft, door hem als tegenwoordig scheepsarts van de „Willem Barendsz" waargenomen. Bij de literatuur moeten natuurlijk nog ver meld worden de jaarverslagen van de „Neder landse Maatschappij voor de Walvisvaart N.V.", Amsterdam, waarvan er nu, Mei 1955, acht zijn verschenen, terwijl het negende zal uitkomen in het najaar van 1955. In het eer ste jaarverslag staat o.m., dat de vliegdienst, om met vliegtuigen walvissen op te sporen, geliquideerd werd, omdat zij niet aan de ver wachtingen beantwoordde. In verslag twee komt een vangstvermelding voor van 1290 dieren, ter waarde van ruim 14,5 millioen. Verslag drie gewaagt van 1351 walvissen, waarde bijna 18,5 millioen. Verslag vier memoreert 1280 gevangen die ren, waarde bijna 12,5 millioen. Aan het

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 35