NIEUWS 6 stelletje heren van de werf en technici, die te maken hadden met de door hun firma's geleverde installaties. De civiele dienst welke in handen was gelegd van Restaurant „Eras mus", heeft een en ander van het begin tot het eind van deze proeftocht, uitstekend ver zorgd. Van de zwaar bewolkte lucht volgens het scheepsjournaal, heeft niemand zich iets aangetrokken en wij hebben zo het gevoel, dat ook maar weinigen hebben gezien, dat wij om 11 uur des avonds het Sandetti-vuur- scliip zijn gepasseerd en wat later de E. Good win. Dat is een zaak van de brug en niet van ons. Het weer was toen goed, volgens het journaal en wij zouden er bij kunnen zetten, dat onze hut en onze kooi ook goed waren. Orde en regel moet er natuurlijk zijn en zo was er bepaald, dat het ontbijt tussen des ochtends half acht en half negen werd ge serveerd. Voor ons doen moesten wij vroeg uit de veren, - pardon, uit de schuimrubber matras - aangezien wij tot de familie van de nachtvlinders behoren. Maar om half negen ging de tent dicht en met een ledige maag een nieuwe dag beginnen deugt toch ook niet. Men dient zich nu eenmaal te houden aan de regels van het huis. Dat wij om 2,20 Dungeness passeerden, ge loven onze lezers net zo goed als wij en dat het bij Beachy Head zwaar bewolkt was zal hen ook Wel koud laten net als de torsie grammen, die beneden in de „vetloods" wer den genomen. Over de titulatuur van „vet loods", waarmede de machinekamer wordt bedoeld, hebben wij een ernstige reprimande moeten incasseren van een van de heren van de werf. Hij noemde het een schande, dat wij over de „vetloods" durfden spreken. In derdaad, de machinekamer is een waar pa leis, maar de „Meester", de hoofdmachinist, die wij spraken, vond, dat die term volko men normaal was. De heren onder elkaar moeten de juiste terminologie maar uitvech ten. Daar blijven wij lekker buiten. Des ochtends om 10 uur werd de Sprinkler installatie beproefd en in orde bevonden. Wat is dat voor een ding? Wel, maak eens in een compartiment, wat een Rotterdamse jongen een „hensie" of zijn Amsterdamse collega een „fikkie" noemt en onmiddellijk smelt er een patroon door, zodat er als het ware een waar watergordijn onder een druk van ruim 5 atmosfeer neer gaat dalen, ter wijl er tevens alarm wordt gemaakt en men precies kan zien, waar de brand woedt. Des middags, het was dus Dinsdag, begon de ellende met het weer. Geen groter vijand van de zeeman dan mist en die kwam zeer behoorlijk opzetten: Gevolg: Vaart naar om standigheden, zegt het journaal, hetgeen wil zeggen, dat we nu eens een beetje harder, dan weer zachter voeren, al naar gelang van het zicht. Op de brug had men echter méér dan katteogen door de twee radarinstallaties. Het is ongelofelijk, dat men daarmede pre cies de hele omtrek kan verkennen, wanneer men met zijn beide ogen nagenoeg niets of helemaal niets kan zien. Op dat radarscherm verschijnen de schepen in de omgeving als stipjes en streepjes, waarbij men nauwkeurig kan uitmeten, hoe ver zij af zijn en welke koers zij varen. Een van de moderne en prachtige hulpmiddelen bij de navigatie. De stuurproeven om 17.10 waren gezellig, waarbij bleek, hoe scherp dit schip naar zijn roer luisterde, evenals de stopproeven, waar bij met volle kracht vooruit werd gevaren en met volle kracht achteruit werd geslagen. De stopweg bedroef slechts 1016 meter in 5 min. 55 sec. Automobilisten onder onze lezers zul len liunj neus ophalen, want bij een snelheid van, laten we zeggen een kleine 30 km/uur, zien zij kans hun wagen binnen enkele me ters tot stilstand te brengen. Zij vergeten hierbij echter, dat het hier gaat om een kolos van 44.000 ton in water, zodat een vergelij king met een stopweg natuurlijk volkomen mank zou gaan. Des nachts hebben wij geslapen als een karbouw, marmot of enig ander dier, - invul len naar verkiezen. Het schip lag volkomen rustig. Tussen haakjes, wij geloven dat de Willem Barendsz de hele reis niet meer dan een paar graden uit het lood is geweest vanwege de zeegang, ofschoon kleine vaar tuigen aardig slingerden. Maar wat doet de zee aan zulk een lichaam? Woensdag was het varen op de gemeten mijl. Een zeer belangrijke gebeurtenis voor de werf, omdat moest worden aangetoond, dat het schip werkelijk de snelheid kon behalen, waarvoor was gecontracteerd. Om onze lezers uit de onzekerheid te halen willen wij wel verklappen, dat bij de diverse snelheidsproevenl bereikt werd 15,5 mijl bij 3/4 belading, zodat aan de eisen ruimschoots is voldaan. Voor het nemen van snelheids proeven is er aan de Engelse zuidkust een afstand van 1 mijl uitgezet, waarbij aan het begin en aan het eind telkens twee masten staan. Ziet men bij het begin de twee masten in eikaars verlengde, dan is dit het juiste begin. Zo is het ook aan het eind van de run. Maar om die masten te kunnen zien, dus om begin en eind van de runway te bepalen, moet men een behoorlijk zicht hebben. Bo vendien is het niet de kwestie van eenmaal varen, maar men moet meermalen het tra ject afleggen, omdat men de ene keer stroom mee, de andere keer stroom tegen heeft. Uit

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 8