CF» NIEUWS 8 overtuiging voor ernst moet nemen. William Bradford Huie, die de gegevens over dit „geval" verzamelde en neerlegde in zijn boek „The Execution of private Slovik" toont met krachtige en voor onze maatschappij tegelijk beschamende argumenten aan, waarom wij in de getuigenis van deze eenvoudige soldaat wel geloven moéten. Eddie Slovik groeide onder armelijke om standigheden op ten tijde van de economi sche crisis, die sterkeren en beteren dan hij tot vertwijfeling bracht. De honger kwelt hem en hij pakt een brood weg. De maatschappij, die hem niet voeden kon of wilde, straft hem zwaar voor deze euveldaad. Het is Eddie's eerste aanraking met de wrekende Justitie, maar niet de laatste. Met de economische crisis in zijn land stijgt de crisis in Eddie Sloviks innerlijk. Hij moet leven, maar hij weet niet waarvan. In zijn nood vergrijpt hij zich opnieuw aan andermans eigendom. Het zijn slechts luttele dollars, maar het ant woord van de beledigde maatschappij is niet zo gering. Vijf lange, onbarmhartige jaren brengt Eddie door in een „opvoedingsge sticht", waar zijn moreel nog meer wordt geknakt en aangevreten. Is deze Eddie Slo vik een misdadiger? Nee, hij is volgens zijn biograaf het gewillige slachtoffer van een tijd, die verlicht heet, maar zijn eigen kinde ren niet te voeden en te leiden weet. Eddie ontmoet een meisje en zij is het, die hem opheft, inspireert en leidt. Voor het eerst in zijn jonge, moeilijke leven is hij voluit gelukkig. Hij heeft een baan en een vrouw gevonden en hiermee een beschut en zinvol bestaan. Maar dan roept het leger hem weg. Het is oorlog en ook de jonge Slo vik moet naar het front. In de 372 dagen, dat hij soldaat is, deelt zijn biograaf mee, schrijft hij 376 brieven aan zijn vrouw. Over gevoelig als hij is, kan Eddie Slovik niet op tegen het geweld van de wereld, die hem nu omringt. Elk hard geluid verschrikt hem en tast zijn toch al geschokte zenuwen nog ver der aan. Hij moet hier vandaan, weg, ver weg van die verschrikkingen, spanningen en wreedheden, die tezamen een oorlog vormen. Hij wil terug naar huis, naar de enige plek, waar hij zich veilig en begrepen voelt. Eddie Slovik deserteert. Volbewust en omdat hij zonder angst wil leven. Maar weer grijpt de maatschappij in en nu eist zij zijn leven. Al degenen, die de voltrekking van dit dood vonnis bevorderden, waren op de hoogte van Eddie Sloviks strafregister. Er is, zo stelt Huie uitdrukkelijk, geen redelijke twijfel mo gelijk aan het feit, dat deze wetenschap op hun beslissing van invloed was. Had Eddie Slovik een blanco strafregister gehad, hij zou nu mogelijk nog hebben geleefd. Nu ligt hij onder een steen zonder naam, met moorde naars en andere misdadigers begraven op een stuk grond, dat door dicht struikgewas aan het oog van de rechtvaardige wordt onttrok ken. Uitgestoten ook na zijn dood. En dit mede door een brood, dat hij stal, toen zijn maag leeg was en de maatschappij hem óók alleen maar stenen te bieden had Het drama van Eddie Slovik is een van de vele, die het leven oplevert. Het is de tra giek van een zwakke, overgevoelige natuur, die als kind al niet tegen het bestaan met zijn vele, gecompliceerde eisen was opgewas sen. Die het slachtoffer was van omstandig heden, waaraan hij zelf geen schuld had, maar waaraan hij niettemin ondergeschikt was. De trieste geschiedenis van een mens, die even goed ónze naam had kunnen dra gen Maar wij stalen geen brood en evenmin ver duisterden we ooit geld, zeggen we misschien. Nee, maar wij hadden waarschijnlijk ook nooit honger en evenmin zwalkten we in hopeloze armoede en verlatenheid over de straat, koud en eenzaam, zoals alleen een kind in een grote stad eenzaam kan zijn. En kenden we de verleidingen niet, waaraan een mens blootstaat, die normaal niet aan de slag kan komen en zich dan langzaamaan, maar onweerstaanbaar voelt wegzuigen in de poel, die „misdaad" heet, maar in vele ge vallen met „menselijke onmacht" beter is benaamd Eddie Slovik was geen geboren misdadiger en toch verviel hij tot de misdaad. Wij, u en ik en onze kinderen zijn evenmin geboren misdadigers, maar precies als in zijn geval houdt zulks niet in, dat wij op het rechte pad zullen blijven als de omstandigheden zich eens tegen óns keren. Het is een waarheid, die voor ieder mens geldt en die even reëel als leerzaam is. Leerzaam in deze zin, dat wij op het gebied van de misdaad niet kun nen en mogen denken alleen in termen van veroordeling en vergelding. Door liet laatste te doen, negeren we immers hard en kort zichtig de onvolkomenheden in onze maat schappij en - in onszelf. Staat niet waarschu wend en bezwerend boven de eeuwen het Evangelie-woord: „Wie zonder zonden is, werpe de eerste steen"? Wie zou na het bovenstaande in alle ge moedsrust stenen durven werpen naar de nagedachtenis aan Eddie Slovik? De maat schappij in zijn gespletenheid, willekeur en onmacht deed en doet zulks. Maar wij? U en ik? Zouden wij hier in plaats van ste nen niet liever brood willen zien? Brood en

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 10