^edigfiejc) ROERMOND Centrum van Midden-Limburg WIE DE JEUGD HEEFT, HEEFT DE TOEKOMST. 13 NIEUWS Zijn alle gevaarlijke situaties al opgeheven Bovenstaande vraag kunnen wij direct be antwoorden met neen, maar zo gemakkelijk willen we het ons niet maken. Boven dit artikel staat ook: wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. U moet weten in de Bed rijf sscliool worden ook veiligheidslessen gegeven: daar schijnen die knaapjes heel veel van op te steken en dat zeggen we niet zo maar, want de cijfers wij zen dit uit. O.a. is het totaal aantal meldingen van het ongevalsgebeuren belangrijk terugge lopen, ook in de Bedrijfsschool. In het ver leden hadden we daar zo'n 45 meldingen per maand, de laatste maand hadden we er totaal 7, dat betekent toch wel wat. Wat zullen we hiervan zeggen? Gewoon dit: hoeden af voor de medewerkers van de Bedrijfsschool, die dit hebben bewerkstelligd. Onze Directie zal hier zeker ook zeer enthousiast over zijn, om dat wij toch altijd willen, dat zo'n school voorbeeldig werkt. Wij hebben in die school onze veiligheids commissie. Net als in al die andere commis sies uit het bedrijf, zijn hierin alle mede werkers vertegenwoordigd. Wanneer zo'n knaapje nu buiten zijn boekje is gegaan, d.w.z. als hij tegen de veiligheid heeft ge zondigd, wordt hij ter verantwoording ge roepen. Staat „ie" er erg slecht op, dan moet hij in zijn eigen tijd een opstel schrijven over het geval waar tegen hij gezondigd heeft. Wij bereiken daarmee, dat zo'n knaap er diep in duikt en alles wat reeds gepasseerd is nog eens goed in zich opneemt, waardoor hij leert veilig te moeten werken. Ook krijgen deze jongens veiligheidslessen en moeten zij weer opstellen maken over het besproken onder werp. En nu komt het, lezer; we stelden U de vraag: zijn alle gevaarlijke situaties al op geheven? Een van de jongens schreef dit in zijn opstel (wij nemen er een gedeelte uit over) „Maar toch zijn er maar al te veel mensen, „die dagelijks met hun leven spotten. Zij wei geren gewoonweg veiligheidsartikelen te ge bruiken. En daarmee stellen zij het leven „van lien zelf en van anderen in de waag schaal. Soms denk ik wel eens, grote men sen zijn toch veel verstandiger dan wij, dat „kan toch niet anders, zij hebben veel meer „ervaring, en moeten daardoor beter kunnen „begrijpen. „Vaak blijkt dat dit toch niet zo is." Er is een spreekwoord „grote" lezer, dat luidt: „Kinderen en dronken mensen zeggen de waarheid". En vervolgens: „Wie de (vei ligheids) schoen past, trekke hem aan". S. Het is ons een eer de aandacht van onze lezers te mogen vragen voor een artikel van de burgemeester van Roermond, Dr. R. Geuljans dat hij, ter gelegenheid van de. tewaterlating van de mijnenveger „Roermond" voor het „Wilton-Fijenoord Nieuws" heeft geschreven. Onder de Limburgse steden neemt Roermond een bijzondere plaats in. De glans van een rijk verleden ligt over deze stad en verleent haar een bepaalde bekoring. Als vroegere hoofdstad van het Overkwartier van Gelder, dat zich over het grootste gedeelte van Mid den- en Noord-Limburg uitstrekte, heeft de oude binnenstad een zeer typisch monumen taal karakter behouden. De stad is vermoedelijk ontstaan in de loop van de 12e eeuw, ofschoon sporen van oudere bewoning eveneens aan te wijzen zijn. Door de stichting van de Munsterabdij, een kloos ter voor Cisterciensernonnen, waarvan de prachtige 13e-eeuwse Romaanse Munsterkerk thans nog bestaat, werd de groei der jonge stadsgemeenschap bevorderd. De grootste sti mulans ontving het stedelijk leven echter van de zich ontwikkelende handel tussen Vlaande ren en het Rijnland. In de 14e en 15e eeuw had Roermond als Hanzestad een levendig aandeel in de West-Europese handel, en de

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 15