De mens in zijn werk Fotograferen binnen en buiten (ii) 15 NIEUWS 400.000 KW, verzorgingsgebied Provincie Limburg) werd onlangs door Z.K.PI. Prins Bernliard in gebruik gesteld. In de handelssector moeten worden vermeld de Coöperatieve Roermondse Eiermijn (de grootste van West-Europa met een jaaromzet van ongeveer 350.000.000 eieren), benevens als centrale instellingen de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Midden-Limburg en de zetel van de Limburgse Land- en Tuin- bouwbond. Verwacht wordt, dat de ontsluiting van het mijnveld Vlodrop en de aanleg van de Staats mijn Beatrix in de onmiddellijke omgeving der stad diep in het economisch leven zullen ingrijpen. Roermond is echter door zijn his torische ontwikkeling en vooral door zijn vooruitstrevende politiek na de oorlog op het gebied van stadsuitbreiding en woning bouw èn bereid èn in staat een centrale func tie in het nieuwe mijngebied op zich te nemen. Het kan zijn, dat U de werkende mens bui ten fotograferen gaat, en het is mogelijk, dat zijn werk binnenshuis ligt. Natuurlijk is Uw eerste reactie, U te bezin nen op mensen, wier werk in het vrije bui tenlicht pleegt te liggen. Dat ontheft U van veel technische beslommeringen, en het geeft redelijker kansen aan Uw mogelijk maar heel eenvoudige camera, die dus geen lichtsterke optiek heeft. De werkende mens, zo hij echt werkt, is nu eenmaal niet in tijdopnamen vast te leggen, wij zijn geheel aangewezen op de momentbelichting, en in bepaalde geval len zelfs op een kort moment. Neem dit laatste overigens ook weer niet te zwaar op, want het is vaak alleen een kwestie van rustig bekijken alvorens te handelen, om de ogenblikken te vinden waarop de hou ding karakteristiek is en de bewegingen toch niet heftig zijn. Die ogenblikken kiest U voor een momentbelichting, die dan, zo U de ca mera maar zeer goed stil weet te houden, zelfs 1/25 sec. zijn kan, hoewel 1/50 wel te prefereren blijft voor een niet door camera trilling onscherp geworden opname. Overschat echter de voordelen door dit weg vallen van de verlichtingsproblemen bij bui tenwerk niet al te zeer, want er komt een an dere moeilijkheid voor in de plaats. De bin nenopname kan zich veel eerder bepalen tot het hoofdonderwerp dan de buitenopname, die meestal ook vraagt om achtergrond en omgeving. Als die ook maar eventjes belang rijk zijn, moeten zij mee in de foto betrokken worden. Niet altijd zijn die achtergronden even best, en al spoedig raken wij aan een bepaalde kijkrichting voor de camera gebon den, wat weer moeilijkheden geven kan met de beste plaats, vanwaar de werkende mens zelve bekeken moet worden. En de werkende mens buiten beweegt zich ook meestal over een groter ruimte dan hij binnen nodig heeft. Het aantal boeiende onderwerpen is buiten trouwens niet zo heel groot. U moet gaan zoeken bij een ambachtsman als de schilder en de timmerman of metselaar, of de boer en de landarbeider, om iets goeds te krijgen. Bij deze laatste treft weer direct de welhaast ge biedende noodzaak, de omgeving erbij te be trekken, die evenzeer uitgedrukt kan worden in de vlakke polderlijnen als in de hoge sta pelende lucht, hoewel de uitzondering van de zeer van nabij geziene mens ook nog blijft. In het algemeen zal men in de buitenopname zoeken naar iets spectaculairs, iets imposants, en dan is het stapje naar de hefkraan of de tractor maar klein. Het zijn de grootse din gen waarmee de mens zijn handen verlengd, versterkt en gemechaniseerd heeft, doch de werkende mens zelf is daarbij meestal ge degradeerd tot een zeer onspectaculair man neke, dat zich eerder wat slapjes door het gevaarte mee laat voeren en een zeer onper soonlijk en onbeduidend poppetje is gewor den. Hoedt U voor dit soort foto's! Wel is daar iemand bezig, doch het zegt allerminst: Werkende Mens, eerder: werkende machine. Binnenshuis wordt het moeilijker met het licht. U is geleerd, dat hier geen moment opnamen mogelijk zijn, en zo U het vroeger toch probeerde, heeft de ervaring die uit spraak bevestigd. Er ontstaat een kiekje, dat in een wedstrijd geen redelijke kansen maakt, maar U zult misschien vernomen hebben van het flitslampje, en hebt mogelijk zelf wel reeds eens geflitst. Dit is de eerste oplossing en de eenvoudigste. Met een flitslampje, dat automatisch opflitst op precies hetzelfde ogenblik waarop de

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 17