NIEUWS 16 sluiter van Uw camera zijn momentje knipt, behoudt U het korte moment dat nodig is, en door de grote hoeveelheid licht, die het lampje in dat luttele ogenblik weggeeft, bent U verzekerd van een mooi, krachtig doorte- kend negatief. Er zit hier een klein technisch addertje on der het gras, dat flitsgetal of richtgetal heet, en hierop neerkomt, dat U maar niet op een willekeurige afstand van Uw onderwerp af kunt gaan staan. De afstand tussen lamp en onderwerp in combinatie met diafragma en filmgevoeligheid, luistert tamelijk precies, als U een prima negatief verlangt. Wij gaan daar hier niet verder op in, daar wij Uw ca mera niet kennen. Al deze technische dingen, hier zo vlotweg even genoemd, moeten U echter niet afschrikken, want zij zijn direct sterk te vereenvoudigen. Neem Uw camera mee naar Uw fotohandelaar en laat hem de filmsoort kiezen die hij voor Uw doel ge schikt acht. Laat hem U vertellen op welke afstand U werken moet. Hij zal het U met genoegen uitleggen. Voor hen die met het flitsen reeds wat beter vertrouwd zijn is er nog een advies: maak de flits los van de camera. Maak het snoertje tussen reflector en sluiter langer (verleng stukken zijn in de handel) en laat een helper de reflector met flitslampje op het onder werp richten; ongeveer een meter naast de camera en dan een halve meter hoger dan de lens is een goede plaats om de reflector te houden. Normaal zit de reflector pal boven of naast de lens, waardoor een bijna schaduwloos licht ontstaat, dat hierdoor ook diepteloos wordt. Breng het machtige lichtbronnetje even ver der weg en eensklaps maakt U prachtig plas tische foto's met een zeer natuurlijke ver lichting. U moet even wennen aan de iets andere op- neem-tecliniek, en de helper moet even in spelen, maar U zult tevreden zijn over het re sultaat. Er zijn overigens mensen die met de ene hand de reflector richten en met de an dere de camera bedienen. Ook kan men klem beugels krijgen voor de reflector en die er gens aan bevestigen, dus ook aan een lamp statief. De tweede oplossing is, dat U een zo gevoe lige film neemt, dat er zelfs bij zeer karig licht nog momentopnamen te maken zijn. Hier moet even de schijn gewekt worden van reclame, daar het noemen van man en paard voor een goed advies niet te vermijden is. Er zijn, pas sinds kort, enige rolfilmsoorten op de markt gekomen met een welhaast sen sationele gevoeligheid. Daar het hier op de uiterste gevoeligheid aankomt, kunnen er twee genoemd worden die zeker in gevoelig heid aan de spits staan. Dit zijn de Kodak 1 ri X en de Ilford HPS. Met deze films kan men in een zeer matig door daglicht verlichte ruimte als een grote fabriekshal of diep in een grote kantoorruimte en behoorlijk ver van de vensters, vaak nog 1/50 sec belichten met f:5,6 of 6,3 en zeker uitkomen in erg duis tere gevallen met 1/25 met 4,5. De box met f:8 en zijn moment van 1/30 haalt het hier zeker, zolang men niet juist de donkerste hoekjes opzoekt. Men kan rekenen op goed bruikbare negatieven, ook zo men zich bepa len zou tot b.v. een draaier, die werkt met het licht van een gloeilamp op zijn werkstuk. Met enige klem mag hier wel de raad gege ven worden, deze films liever niet voor bui tenwerk in de volle zon te gebruiken, tenzij men een behoorlijke fotografische ervaring heeft. Zij zijn nl. zo gevoelig, dat al heel spoedig een zo ernstige overbelichting ont staat, dat het gehele negatief verandert in een voortreffelijk zwart plaatje voor de eerst komende zonsverduistering. Voor hen die iets meer van de fotografie weten, is het interessant te vernemen, dat vooral de Tri X, die nominaal een lagere ge voeligheid zou hebben dan de HPS, tot een zeer boge gevoeligheidsprestatie te brengen is door de normale ontwikkellijd met 100 tot 175 te verlengen. Men moet deze films niet in een fijne-korrel-ontwikkelaar behandelen, dat voert tot mislukking. Met dergelijke hulpmiddelen gewapend als een flitslampje of een zo uiterst gevoelige film, kunnen de bezwaren van een te karig binnenlicht toch niet zwaar meer op Uw schouders drukken. Zij maken U zelfs min of meer vrij van de lichtzorgen. Dat maakt ook Uw geest weer vrij om zich geheel te con centreren op wat U zich als taak gesteld hebt: de werkende mens. Laat Uw gedragslijn daarbij zo zijn, dat U eerst wat proeven maakt onder gelijksoortige omstandigheden met de film die U nog niet, en het flitslampje dat U mógelijk nog niet kent. Kies zorgvuldig Uw onderwerp. De mens werkt op vele wijzen en de ene vorm leent zich beter tot het vinden van een karakte ristieke vertolking dan de andere. Laat de gekozen werker ook inderdaad aan het werk zijn en niet doen alsof. Geef hem of haar de kans weer zichzelf te worden; het is niet leuk als de camera op je loert. Neem er de tijd voor en dring U niet op. Wees zo be scheiden dat men U vergeet. Bepaal U niet tot één foto, maak een serie, laat daar voorlopige afdrukjes van maken, bestudeer die en zo de rake er nog niet bij is, doe het overnieuw. D. Helfferich.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 18