3 NIEUWS de metaalindustrie, ja de gehele Nederlandse industrie ondervinden. Wij begrijpen, dat de Minister van Sociale Zaken in zijn toelich ting op de begroting heeft gezegd, dat wij inaat moeten houden, dat de mogelijkheden van het ogenblik, waaraan men de naam van welvaart pleegt te verbinden, de blik niet mo gen vertroebelen voor de eisen die het schep pen van toekomstige werkgelegenheid onder wellicht op technisch gebied aanmerkelijk gewijzigde omstandigheden zal stellen. Wij weten ook, dat, vooral in de metaalindustrie, in het algemeen de voorschriften voor loon- en prijspolitiek worden gevolgd, terwijl elders dikwijls met zwarte lonen en andere maat regelen de rust in onze metaalindustrie wordt verstoord. Deze onrust is allerminst bevor derlijk voor de productie en productie-ver betering moet toch bij voortduring plaats vinden, willen wij onze plaats behouden. Was voor enkele jaren een verloop van 8 a 10 der arbeiders per jaar normaal, in en kele bedrijven worden thans cijfers van 20 a 25 per jaar aangetroffen. Ik vraag mij af waarom ik eigenlijk bij deze zo feestelijke gelegenheid U deze ernstige geluiden doe horen. Echter een plechtigheid als vandaag geeft toch ook de gelegenheid in wijdere kring de moeilijkheden in onze in dustrie bekend te maken en op het belang te wijzen van alle werkgevers om het elkaar niet te moeilijk te maken door - ik zou een onelegante vergelijking willen maken - elkaar als kippen te verdringen om de voerbak van arbeidskrachten om er het meeste van te krijgen. Het leven in deze onrustige tijd met een zo groot arbeiders-contingent zoals wij hier heb ben, niet alleen bij W.F. maar in de gehele Rotterdamse industrie, bracht mij er toe deze gedachten uit te spreken. De Heer G. W. Bakker, administrateur van de V.N.S., meende, dat met de belangen van de Nederlandse rederijen meer rekening moet worden gehouden. Het is dikwijls moeilijk voor de Nederlandse Scheepvaart om alle op drachten uit te voeren. De spreker deelde nog mede, dat de Raad van Beheer van de V.N.S. had besloten aan W.F. opdracht te geven voor de bouw van een nieuw schip, bestemd voor de vaart op Zuid-Afrika. Een zgn. „Fontein"-scliip met vrachtcapaciteit en accomodatie voor 250 pas sagiers. Helaas moest de bouw van twee 10000 tonners worden opgedragen aan een Ham- burgse werf, zulks i.v.m. de leveringstijden van Nederlandse werven. Na deze spreker voerde één der afgevaardig den van de H.B.S. te Delft het woord, naar aanleiding van het feit, dat de leerlingen van deze school de „Oldekerk" hebben geadop teerd. Voor belangstellenden volgen hieronder en kele technische bijzonderheden. Het schip is ingericht als een open shelter- dekschip, maar is zodanig gebouwd, dat het na het sluiten van het shelterdek als voldek- schip met een grotere diepgang (max. 30') kan varen. Het schip is van geheel gelaste constructie, met toepassing van langsspanten in de dub bele bodem en onder het bovendek. Het draagvermogen is 10.340 ton bij een diep gang als open shelterdecker van 28'Oi" (8,533 in.). De hoofdafmetingen zijn als volgt: lengte over alles lengte tussen de 1.1. breedte op spanten holte tot shelterdek holte tot hoofddek bruto inhoud 493'3 455'0" 62'9" 40'9" 32'3" (150,33 m.) (138,68 m.) 19,13 m.) 12,42 m.) 9,82 m.) 7.148 R.T.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 5