5 NIEUWS Fijenoord-M.A.N.-motor. Het betreft hier een 8 cilinder enkelwerkende 2-tact motor met een cilinderdiameter van 780 mm. en een slag van 1400 mm.; uitlaatgassenleiding voor zien van draaischuiven en onderkant arbeids- zuigers ingericht als spoelluchtpomp. De mo tor is ingericht voor het gebruik van zware olie. Het vermogen van de motor bedraagt 7200 EPK bij 115 omwentelingen per minuut. De max. snelheid van het schip zal 16 kno pen bedragen. Het ontwerp van het m.s. „Oldekerk" is ge maakt door het Bouwbureau van de K.N.S.M. te Amsterdam. Het volgende artikel met foto's werd ons toe gezonden door de Burgemeester van de ge meente Oldekerk, die eveneens bij de. doop plechtigheid aanwezig is geweest. Oldekerk, aan welke gemeente zo'n bijzon dere eer is bewezen door een naamgeving, die dd. 1 Oetobeï 1955 op de werf Wilton- Fije noord plaats vond, is een der kleine Gronin ger gemeenten, amper 2200 zielen tellend, die gezamenlijk rond 2167 hectare tot hun beschikking hebben. Het is geen gemeente met een groots verle den. Reeds de namen, die in de omgeving voorkomen, zijn eenvoudig herleidbaar (Ol dekerk - oude kerk, Niekerk - nieuwe kerk, Faan-veen), hetgeen reeds wijst op een be trekkelijk jong bestaan. Op enkele ruggen van diluviale gronden hebben zich in het grijze verleden woonkernen gevormd, slechts mogelijk door de waarschijnlijk oudste en enige weg van de stad Groningen gaande in Oostelijke richting naar Tolbert. Dwars op deze weg hebben zich de boerenbedrijven gevormd, de zg. strekkende lieerden. De grote gedeelten, die wegens de waterstand nog in de 19e eeuw ontoegankelijk waren, alsmede het ontbreken van goede wegen of een bruik baar vaarwater, hebben, in tegenstelling met het Oostelijk Groningen, de vestiging van in dustrie niet mogelijk gemaakt. Het thans aan de noordzijde der gemeente gelegen nieuwe van Starckenborgh-kanaal is van grote bete kenis geworden. Het heeft een vaargeul voor schepen tot 2000 ton. Zuidwaarts van de gemeente liggen de hogere zandgronden van Drentse komaf, van het Noorden uit bracht een en andermaal de zee vruchtbare, kalkrijke klei en deze slibde neer op eeuwenoude vegetaties, die zich thans als veen en darg op vele plaatsen in de on derlagen der gemeentelijke bodem bevinden en b.v. bij weg-verbetering de technici vaak tot wanhoop brengen. Oldekerk. Chr. Lagere Landbouwschool Niekerk Omstreeks het midden der 12e eeuw werd door het moeder-klooster der Cisterciënser- orde te Aduard een aanvankelijk nonnen- Niekerk. Hervormde kerk Oldekerk. Bij Gereformeerde kerk

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 7