NIEUWS 6 Klokkestoel te Oldekerk klooster gesticht, het klooster van de kuische Maria. De huidige omgeving ervan heet nog: de Kuzemer en de weg daarlangs: de Munni- keweg, d.i. de weg, die de monniken gingen. Deze monniken zijn ware cultuur-brengers in zeer ruime betekenis geweest. Ca. 1290 is dit klooster helaas opgeheven. Tegen het eind der 12e eeuw had de gemeen te 3 kerken, nl. te Oldekerk (voorkomend in het wapen der gemeentel, te Niekerk en te Faan. Alleen de kerk te Niekerk is blijven bestaan en vormt nog steeds een karakteris tiek, gedeeltelijk romaans bouwwerk in het hoofddorp der gemeente. De noordzijde er van is zelfs nog grotendeels opgetrokken uit het zo merkwaardige en zeldzame tuf-steen. De in de oude kerk te Oldekerk aanwezige klok werd opgehangen in een zg. klokke stoel, die (vernieuwd) nog steeds aanwezig is en voor de provincie Groningen als een bijzonderheid mag gelden. In het begin van de 18e eeuw doet opeens van zich horen de te Faan in de borg Bijma wonende grietman en vrede-rechter van Oos- terdeel en Langewold: Rudolph de Mepsche. In de historie van elke gemeente schijnen zwarte bladzijden te moeten voorkomen. De wijze, waarop deze zijn verdachten tot be kentenissen wist te brengen en de daarbij plaats vindende folteringen, hebben in deze omgeving nog zeer lang een gevoel van felle afkeer opgebracht. Het is een hachelijk on dernemen om als décharge aan te voeren, dat zijn tijd voor alles prijs stelde op het straf fen der schuldigen en men z'n rechtsgevoel juist daarin bevredigd zag. De borg Bijma heeft tot 1858 huisvesting verleend aan de burgemeesters dezer goede gemeente Oldekerk, aan wie, en zulks doet mij met gevoelens van ambtelijke solidariteit zeer goed, nimmer wreedheden ter bereiking van hun doel zijn toegeschreven. In deze gemeente, met z'n goed bewaard plattelands-karakter, leeft en werkt thans een bevolking, die zich van dag tot dag naarstig toelegt op landbouw en veeteelt. De bodem- productiviteit is in niet geringe mate met be hulp van de Cultuur Technische Dienst op gevoerd door drainage, ruilverkaveling en de ontsluiting van landbouwgebieden. Wil van het bedrijf maximaal worden geprofiteerd - en de huidige tijd eist dit - dan is een gede gen kennis van een goede bedrijfsvoering no dig. De jonge boer ontvangt vrijwel zonder uitzondering zijn eerste vak-teclinische ont wikkeling aan de aanwezige lagere landbouw school. En hoe klein de omvang der veeteelt bedrijven ook moge zijn, allen zien zich ge plaatst voor de grote vraagstukken van de bestrijding van runderhorzel, tuberculose (in 1956 zullen alle stallen tbc-vrij zijn!), het mond- en klauwzeer en thans ook van de abortus bij het rundvee. Ook de melk-con- tröle vindt bij de grotere bedrijven, die over selectie-mogelijkheden beschikken, grote aan hang. De kunstmatige inseminatie heeft reeds enkele jaren zeer gunstige resultaten geboekt. Ook geen klein onderdeel mag bij het moei zaam welvaarts-streven worden veronacht zaamd Uit het Gronings volkslied is hier ten volle van toepassing: .moar rustig waarkt en wuilt het volk Als reeds gezegd, de industrie verkreeg in vroeger tijden geen vestigingskansen. De structuele werkloosheid doet zich in Olde kerk maar in zeer geringe mate voor. De gemeente kent wel de seizoenwerkloosheid. De gehechtheid aan eigen grond en omge ving brengt mee, dat maar weinigen, en dan nog alleen de jongere arbeiders, genegen zijn tot het zoeken van een arbeidsterrein in zuidelijker gelegen industriecentra. Tot 1878 was het gemeentehuis, als in het merendeel der Groninger gemeenten, onder gebracht in een centraal gelegen café. Dit geeft te denken. In genoemd jaar is een af zonderlijk gebouw gezet, maar met weinig vooruitziende blik ontworpen. Ook na enige verbouwing van secretarisruimte en kluis is

Wilton Fijenoord Nieuws | 1955 | | pagina 8