GEZINSKAMPEREN! NIEUWS 10 De vakantietijd moet een periode van ont spanning zijn voor iedereen - er eens echt he lemaal uit zijn, liefst in een geheel andere om geving, andere mensen ontmoeten, ongewone dingen doen - eens even een ander leven lei den. Dat is vaak gemakkelijker gezegd dan gedaan: het geld speelt hier ook weer de grote rol en vooral voor gezinnen met kinde ren is het niet eenvoudig een goede oplossing van het vakantievraagstuk te vinden. Het ver blijf in een hotel of pension, hoe comfortabel dit ook vaak mag zijn, heeft vooral voor kin deren wel nadelen - en goedkoop is het zeker niet. Veel gezinnen proberen voor hun vakan tietijd de beschikking te krijgen over een zomerhuisje, maar daar is maar een beperkt aantal van en vooral voor het hoogseizoen is het moeilijk nog een geschikt vakantiehuisje te reserveren. Het is daarom begrijpelijk, dat veel gezinnen hun toevlucht nemen tot de tent. Inderdaad een voortreffelijke oplossing, mitsEr zijn wel een aantal „mitsen", maar die zijn geen van alle onoverwinnelijk. De belangrijkste voorwaarde is, dat niemand in het gezin het gezamenlijk kamperen beschouwt als een offer, dat aan de kinderen of aan het gezin moet worden gebracht: men moet het kampe ren, ook in gezinsverband, beschouwen als een bijzonder gezonde sport, waarbij men wel wat comfort moet missen, maar waar veel genot en gezondheid tegenover staan. Verder moet de uitrusting behoorlijk zijn en dat hoeft nog niet te betekenen, dat hiervoor handen met geld worden uitgegeven! Tenslotte: kampe ren met kinderen stelt bijzondere eisen aan ouders, kinderen en de stijl van kamperen: de kinderen (en trouwens de ouders ook!) moeten goed gezond zijn, de ouders moeten enige ervaring met kamperen hebben en ten slotte - niet de minste voorwaarde - er moet in het gezin een goede kameraadschap heer sen, waarbij de kinderen en de ouders iets van elkaar kunnen verdragen. Kan men gaan kamperen met kinderen van iedere leeftijd? Ja, al zal iedere leeftijdsgroep zijn eigen eisen stellen. Zuigelingen vragen op dit punt niet teveel: het kind kan in zijn reiswieg blijven en al zal de verdere verzor ging van de baby wat primitiever zijn dan het thuis kan, het kind behoeft niets tekort te ko men. Door het gebruik van luiers van celstof, al is dat wat duurder, is ook het vraagstuk van de luierwas uit de wereld. Voor kinderen die iets ouder zijn is het kam peren in gezinsverband ideaal. Zij kunnen naar hartelust rovertje en indiaantje spelen, ze zijn de hele dag in de vrije natuur en daar geldt eerst goed „mijn spelen is leren". Toe zicht moet er natuurlijk zijn en blijven - maar dat is in gezinsverband nog het minst moei lijk. De kleinere kinderen vinden volop gele genheid om met zand, takken, enzomeer te spelen. De ouderen kunnen hun dagen zoek brengen met spelen, tochten en tochtjes, zwemmen en wat al niet meer. Op de re gendagen is er altijd de tent, waarin ze kun nen tekenen en kleuren. Gezinskamperen kan ook in veel gevallen de oplossing betekenen voor de speciale vraag stukken, die oudere kinderen stellen. Zij zou den er het liefst alleen op uittrekken, maar niet alle ouders staan daar welwillend tegen over. In het gezinskamp kan dan een goede middenweg liggen tussen wat wenselijk en mo gelijk is: vrijheid in gebondenheid, ook voor de oudere jeugd. Vrienden en vriendinnen en later misschien ook de verloofden, kunnen worden uitgenodigd. Dat zal niet altijd even gemakkelijk gaan, maar in de goede gezinnen, waar de onderlinge band sterk is, zal wel al tijd een oplossing kunnen worden gevonden. Welke vorm van kamperen verdient de voor keur? Trekkampen zijn te vermoeiend voor gezin nen met kleinere kinderen. Bovendien blijft de uitrusting bij het kamperen met kleine kin deren toch, hoe eenvoudig men alles ook houdt, bepaalde eisen stellen en het gewicht en de omvang van de kampeeruitrusting be perken dan zeer bepaald de bewegingsmoge lijkheden. De meeste gezinnen zullen het daarom zoeken in het vaste kamp. Misschien moeten wij hier eerst het zogenaamde forensenkamperen noe men: het gezin verblijft dan gedurende de zo mer of de schoolvakantiemaanden in een tentenkamp, terwijl de werkende leden van het gezin iedere avond of met het weekeinde naar het kamp komen. Het gezin doet op deze wijze volop gezondheid op, maar de huisves ting is kostbaar Semi-permanente bouwsels - die sinds enige tijd aan bepaalde eisen moeten voldoen - zijn niet goedkoop en ook de ber ging in de winter kan moeilijkheden opleve ren. Bovendien gaat in de nabijheid van de grote steden - waar de behoefte aan het foren senkamperen het grootst is - de ruimte ont breken voor deze vorm van vrije-tijdsbeste- ding; in het westen bijvoorbeeld is vrijwel geen plaats meer beschikbaar. Een oplossing kan hier misschien het opvouwbare tenthuisje bieden, dat in enkele uren kan worden opge zet en opgevouwen weinig plaats inneemt, zodat het op zolder of in het schuurtje wel een plekje kan vinden. Voor het kamperen tijdens de vakantieweken of tijdens de weekeinden zal men echter gro-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1956 | | pagina 12