DE NIEUWE DOKKEN 6 EN 7 3 NIEUWS Inleiding: In 1950 werd besloten de dokfaciliteiten van de werf aan te passen aan de laatste ontwik keling van de scheepstonnenmaat. Aan dit besluit lag ten grondslag de verwach ting, dat, zowel in de tankvaart als in de erts vaart een scheepstype met een draagvermogen tot 38.000 ton een steeds belangrijker deel van de wereldtonnage zal gaan innemen. Toen werd besloten de dokfaciliteiten uit te breiden beschikte de werf over een vast bouw- dok en een 5-tal drijvende dokken. Van deze gunstige omstandigheid werd bij het bepalen van de afmetingen der nieuwe dokken een dankbaar gebruik gemaakt. Het bestaande drijvende dok 4 met een hef vermogen van 46.000 ton, beantwoordt nl. ruimschoots aan de vraag naar dokgelegen heid, die wordt gesteld door een betrekkelijk klein aantal zeer grote schepen. Hierdoor is het mogelijk geweest de nieuwe dokcapaciteit geheel af te stemmen op scheeps- typen met een draagvermogen tot 38.000 ton. De keuze tussen een drijvend dok en een vast dok werd beslist in het voordeel van een vast dok. Immers de aanschaffingskosten zijn in beide gevallen ongeveer gelijk, doch voor een drijvend dok had een nieuwe haven gemaakt moeten worden; dit zou hoge extrakosten en een veel groter terreinverlies met zich hebben meegebracht. Het definitief uitbreidingsplan werd opgezet voor de bouw van een 2-tal dokken, welke tezamen een „Dubbeldok" vormen. Van deze dokken 6 en 7 werd aanvankelijk alleen de bouw van dok 6 in opdracht gegeven. Reeds tijdens de bouw van dit dok werd beslo ten ook dok 7 volledig af te bouwen en het dubbeldok in zijn geheel aan de dokcapaci teit van de werf toe te voegen. Hoofdaf metingen De hoofdafmetingen van de beide nieuwe dokken zijn als volgt vastgesteld: Dok 6: Lengte tussen kop en deur 210,85 m of 691'-9" Breedte tussen de dokwanden 31,50 m of 103'-4" Breedte van de dokingang 28,35 m of 93'-0" V aterdiepte boven kielblok- ken bij normaal hoogwater achter 9,88 in of 32'-5" vóór 9,18 m of 30'-l" Van dok 7 zijn de maten gelijk aan die van dok 6, behalve de lengte welke aan de onder zijde 212,85 in of 698'-4" en aan de bovenzijde van bet dok 216,55 m of 710 -6" bedraagt. Ligging, constructie en gebruiksnorm: Vanzelf is aan de opstelling van het defini tieve ontwerp uitgebreide studie vooraf ge gaan. Een onderdeel hiervan vormt het om vangrijke bodemonderzoek, waarvan de lei ding berust heeft bij het Laboratorium voor Grondmechanica van de Technische Hoge school te Delft. De plaats van het dubbeldok is zo gekozen, dat het resterende werfterrein en het haven bekken zo gaaf mogelijk zijn gelaten en een gemakkelijke invaart is verzekerd. In nauwe samenwerking met het Architecten en Ingenieursbureau Ir. F. C. de Weger b.i. is een basisplan opgesteld en tot aanbesteding van het eerste dok overgegaan, waarbij aan de uitgenodigde aannemingsbedrijven is ver zocht ten aanzien van de constructie, afwijken de voorstellen te doen. Hiervan is veel werk gemaakt. De aantrekkelijke aanbieding van de N.V. Nederlandsclie Beton Maatschappij Bato te Den Haag, is aanleiding geweest deze de op dracht te gunnen, waarna wederom in nauwe samenwerking tussen alle betrokkenen de de finitieve constructievorin is bepaald. Deze in gewapend beton uitgevoerde constructie be staat uit massieve vloeren met een dikte van 7y2 m, massieve buitenwanden en een holle tussenwand welke grotendeels met grond is gevuld. Tussen middenwand en vloeren is een zoda nige voeg aangebracht, dat eventuele onder linge zettingsverschillen zonder bezwaar kun nen optreden, terwijl ook in langsricliting de vloeren en wanden door voegen in moten zijn verdeeld. Aan de voegdichtingen is zeer veel zorg besteed. Voor de oplossingen, die zijn gekozen voor trappen, leidingtunnels, loopbordessen, kraan- banen, enz., welke in belangrijke mate de ge- bruiksvorm bepalen, wordt verwezen naar de afbeeldingen. Dokdeuren: In eerste instantie is voor dok 6 een valdeur geprojecteerd. Een deur dus, welke draait om horizontale scharnieren bij de onderaanslag. Dit deurtype eist echter vóór de drempel een grote diepte, welke slibvrij gehouden moet

Wilton Fijenoord Nieuws | 1956 | | pagina 5