(Jj|) NIEUWS 4 1 LANGSDOORSNEDE y~ PLATTEGROND De dokken 6 en 7 worden en in verband met de grote aanslib bing in de haven moest van deze aantrekke lijke snel te bewegen constructie worden af gezien. De dokken worden nu gesloten door stalen schipdeuren, welke aan één zijde om verticale scharnieren draaien. Elke deur is 32 m lang, 13 m hoog en heeft een dikte van ongeveer 3 m. De deuren zijn voorzien van drijftanks, triintanks en een bedieningstank. Deze tanks worden zodanig gevuld, dat de deuren met een kleine kracht naar boven te gen de scharnieren drukken. Het openen en sluiten van de deuren geschiedt door middel van draden die worden geleid over kaapstan ders met een trekkracht van 7 ]/2 ton. In geopende stand worden de deuren tegen aanvaringen beschermd door een zwaar aan- leunsteiger, waartegen tevens schepen bij het binnenkomen van het dok kunnen aanleunen. Het aanleunsteiger zelf bestaat uit een grote, met grond gevulde cylinder van stalen dam- wandplanken, die aan de bovenzijde is voor zien van een zware betonplaat. Pompkamer Jn het eind van de scheidingswand, tussen de ingangen van de dokken, bevinden zich de pompkamer en de afsluiters, die dienen voor het vullen en ledigen van de dokken. Deze af sluiters zijn zogenaamde buisafsluiters. Het vullen van het dok geschiedt als volgt: Het buitenwater staat via een wegneembaar rooster in verbinding met een ruimte in de kop van de pompkamer en heeft vandaar vrij toegang tot de schachten rond de inlaataf- sluiters. Na lichten van de buis van de vulaf- sluiter stroomt het water onder druk van het buitenwater naar de ruimte onder de drempel van het dok. Van deze ruimte uit, de zoge naamde woelkamer, die zich over de gehele breedte van het dok uitstrekt, treedt het water door roosters het dok binnen. Het leegpompen van het dok gaat als volgt: Een tot één meter boven Rotterdams peil ge vuld dok zonder schip bevat ongeveer 65.000 m3 water. Dit moet in korte tijd, ongeveer 2 uur, kunnen worden weggepompt. Door het lichten van een buisafsluiter stroomt het wa ter in de kelder onder de pompkamer. In deze kelder reiken de zuigmonden van drie hoofd- pompen tot dicht bij de vloer. De pompen persen het water door drie gescheiden hevel- vormige buizen naar het in- en uitlaatkanaal. In de kop van elk dezer hevelvormige buizen is een vacuumbreker aangebracht om te voor komen, dat bij uitvallen van de pompen water in het dok terug hevelt. De hevelconstructie maakt de afsluiters aan de uitlaatzijde van de

Wilton Fijenoord Nieuws | 1956 | | pagina 6