VERENIGING W.F. AFDELING O. en A. AFDELING SCHAKEN NIEUWS heid om „kankerpitten" er uit te gooien, omdat deze de mentale training verstoorden. Maar tegelykertyd verzuimde hy niet voor overdrijving te waarschuwen. „Let wel", zei hy, „ik zou niet graag elk tennismeisje en elk voetballertje met gefronste concentratiegezichten willen zien rondlopen. Maar de man, die een taak op zich neemt en daarmede verplichtingen aanvaardt, verplichtingen welke zwaar wegen, omdat het bestaan van een club ermee gemoeid is zyn club welke grote waarden vertegenwoordigt op het gebied van traditie, gemeentelijke attractiviteit, sporteducatie zowel als op sociaal, cultureel, hygiënisch en financieel gebied hij diene zodra de omstandigheden dit beginnen te vorderen, zyn mentale en innerlijke krachten te richten op zyn sport. En hoeveel te meer is zulks dan eis voor de man, die in het grote internationale toernooi - het toernooi hetwelk de aandacht heeft in gans de wereld - zyn volk heeft te ver tegenwoordigen. Voor hem bestaat er geen speling, geen marge". Dat het Nederlandse elftal in de dertiger jaren met de heer Lotsy als leider was ingenomen, blijkt wel uit een brief, die de spelers hem schreven, toen zij in 1936 vernamen dat hy zijn taak wilde neerleggen. De brief die o.a. was getekend door van Heel, Smit, Mynders, van Run, Vente, Lagendaal, Pellikaan, Weber, Andriessen, Keizer en Bonsema begon aldus: „ÏTaarde heer Lotsy Tot onze grote schrik vernamen wij, dat u als voor zitter der technische commissie wilt aftreden. U kunt zich wel voorstellen hoe vreeselijk wij dat allemaal vin den, om te denken dat wij van u, na zoveel jaar met u omgegaan en gewerkt te hebben en met zoveel suc ces), afscheid moeten gaan nemen...." Dit was wel het beste bewys hoe zyn mentale training op prys werd gesteld. Hy liet het niet hij voetballers alleen. In zyn functie van „chef de mission" van Olympische ploegen heeft hij menige atleet, zwemster of schaatsenrijder over het gevreesde „dode punt" heen geholpen. Op zyn beurt heeft hij ook andere sportleiders weer van de waarde van zijn ideeën doordrongen, tot zy tenslotte gemeengoed zijn geworden. Geen moderne sporttrainer meer, die de mentale training niet op zyn programma heeft staan, die de mysterieuze krachten, welke in elke tak van sport kun nen schuilen, verwaarloost. Achter elke bijzondere prestatie staat een man of een vrouw, die hiervoor geestelijk ver antwoord is. Sommigen putten die kracht uit zichzelf, zoals een Emil Zatopek, die op twee Olympische Spelen - 1948 en 1952 - tot de grote kampioenen behoorde. Maar men vrage niet aan de Tsjech hoeveel hij geestelyk heeft moeten „lyden" om die grote prestaties te kunnen volbrengen. Een frappant voorbeeld van individuele mental training is ook de be roemde Amerikaanse golfspeler Ben Hogan, die ondanks een zwaar auto-ongeluk, dat hem maandenlang aan zyn bed gekluisterd hield, toch de innerlyke kracht vond om niet alleen in de sport terug te komen doch de hoogste toppen daarvan te bereiken. Anderen zoeken die kracht elders, zo als de bekende Engelse hardloper Gordon Pirie, die regel matig naar Duitsland gaat om daar de beroemde atletiek- trainer Gerschler om raad te vragen en niet hoe hy zyn baantjes moet lopen, want dat weet hy zelf wel. „Een speler die wat wil betekenen op het groene veld moet beginnen te leren wat dienen is" was een geliefde uitlating van de heer Lotsy. Dat klinkt, wanneer men het zo leest, misschien wat overdreven - maar de voetballers die Lotsy begrepen, dachten daar wel anders over. Wie wat wil betekenen moet leren dienen: moet weten zich onderge schikt te maken aan de geest van het geheel, moet weten dat hy een onvervangbare bijdrage kan leveren tot de prestaties van de eenheid waartoe hy behoort. Maar hij moet ook weten, dat hy in het raderwerk, waar hy deel van uit maakt, een - onmisbaar - onderdeel is. Mental training be gint niet en houdt niet op by het binnentreden en verlaten van het sportveld. Het is een geestelyke houding, die men zich als persoonlijkheid moet eigen maken. Men houdt zijn lichaam in goede conditie niet alleen door niet te roken op het sportveld of niet te drinken of in het algemeen zijn lichaam te sparendat klinkt als het intrappen van een open deur. Maar dacht u dat het met het oefenen van de geest anders gesteld was? Natuurlijk niet. Mental training houdt niet op by het verlaten van het sportveld om weer te beginnen wanneer de deur van het sportterrein voor ons opengaat. Het is een geestesgesteldheid, die evenveel zelf beheersing, concentratie en sportliefde vraagt als het ont zeggen van lichamelyke geneugten. Wie beseft wat mental training eigenlyk wil zeggen (en de woorden van Karei Lotsy zyn op dit punt niet dubbelzinnig) weet, dat hy deze beginselen iedere dag, ieder moment en in iedere situatie opnieuw zal moeten toepassen. Zo kan de sport in zyn edelste gedaante ook ons dagelijks leven steeds weer ten goede beïnvloeden. CABARETAVONDEN Zaterdag 15 december 1956, Gebouw Odeon, Gouvernestraat te Rotterdam. Zaterdag 29 december 1956, Stadsgehoorzaal te Vlaardingen. Zaterdag 5 januari 1957, Gebouw Odeon, Gouvernestraat te Rotterdam. Zaterdag 12 januari 1957, Gebouw Odeon, Gouvernestraat te Rotterdam. Opgevoerd zal worden de cabaret-revue „Puur Plezier", waaraan medewerken: Frans Vrolijk, conferencier, Duo Heelsbergen, internationaal zangduo, „The 3 Jacksons", accordeonvirtuozen, Cora Ville, de charmante radio-cabaretière, Dave Parker, komisch jongleur, Jan Oradi. imitator of Mr. Doodle, de flegmatieke, Betty Visero, souplesse aerobatiek, Cas Rus, muzikale omlijsting. Bal na tot 3 uur met medewerking van de „W.F. Music Boys". Voor de voorstelling op 29 december in de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen zijn nog een beperkt aantal plaatsen over. De leden woon achtig in Schiedam West kunnen desgewenst hun kaart laten veranderen voor de avond in Vlaardingen. Zij, die na het bal van het extra vervoer gebruik willen maken dienen de formuliertjes welke via het loonzakje zijn uitgereikt, in te leveren bij de heer v. d. Broek op de afdeling Sociale Zaken, alwaar tevens de kaarten voor Vlaardingen kunnen worden veranderd. Het Bestuur. GOED NIEUWS! Het is verheugend dat bij alle deprimerende berichten, waarvan de wereld momenteel vol 18

Wilton Fijenoord Nieuws | 1956 | | pagina 20