Hebt U ook zo'n boek? NIEUWS 6 M. Garage Bouwbedrijf Beveiliging Onderhoud. Leden: gedelegeerd: J. D. Uyterlinden (voorzitter), C. v. d. Plaat, C. Ribbens, gekozen: L. A. Chaigneau, T. Kuipers, H. Stok x). N. Scheepsbouw Geschut Draaierij Elektra e.a. Rotterdam. Leden: gedelegeerd: W. v. d. Ende (voorz.), J. C. Geilman, H. T. Slagboom, J. J. Sassen, gekozen: C. Dienaar, P. C. de Grauw, T. v. d. Have x), A. J. Franken, J. Teunissen x), H. P. Winkster. O. Modelmakerij Gieterij Fijenoord. Leden: gedelegeerd: A. Cappon (voorz.), H. G. Brandt, L. Hofman, W. J. Smits, gekozen: J. C. Admiraal, J. C. van Alten x). I. Administratief personeel. Leden: gedelegeerd: A. P. J. Donkers (voorz.), B. Broeder, gekozen: A. Aardoom x), J. v. d. Broek, H. D. Krabbendam, A. H. Niewenhuis, S. Stout, P. L. Verlinde. II. Technisch personeel. Leden: gedelegeerd: J. P. de Haan (voorz.), ir. A. Meyer, gekozen:: J. Boot, M. Eijkenaar x), F. W. Friedel, H. F. Jung, J. IJ. Maissan, J. J. Ploeg, Th. H. Smits. III. Toezichthoudend personeel. Leden: gedelegeerd: J. Aarnoudse (voorz.), A. van Berkel, gekozen: C. de Graaf x), P. J. Leeuwestein, D. van Son, C. J. Zwaard x). IV. Hoger leidinggevend personJeel. Leden: gedelegeerd: ir. A. J. Goedkoop (voorz.), W. Zipp, gekozen: A. Bos x), A. W. de Gier, A. J. Lammers. De met x) aangemerkte leden zijn lid van de O.R. Een miljonair bezocht eens een auteur, die hem een boek met een persoonlijke opdracht aanbood. Het verhaal wil, dat de miljonair antwoordde: „Nee, dank U, ik hèb thuis al een boek". Het is vast niet echt gebeurd. Ik geloof name lijk niet, dat iemand, die maar één boek in huis heeft, uit miljonairshout is gesneden; bo vendien is een auteur, die een miljonair een boek cadeau geeft, niet goed snik en een ge vaar voor zijn stand. Zo'n man dient voor de Tuchtraad van de Vereniging van Letterkun digen te worden gedaagd. Die miljonair kan immers zo'n boek best kopen; dan krijgt de auteur tenminste zijn tien, twaalf procent op de „ingenaaide prijs" (de prijs van het boek zonder band). Ik vermeld dit ook, opdat U zich geen overdreven voorstelling zult maken van het inkomen van auteurs, en om U zo van het schrijversvak af te schrikken. Tenslotte knaagt iedere debutant in de schone letteren aan mijn boterham. De anecdote, waarmee ik deze beschouwing over het bezit van boeken begon, is er een, waarvan onze Zwitserse vrienden terecht zou den zeggen: „Dumpf ertönt im Keiler das Ge- rausch einer Bartwickelmascliine". Maar als zovele anecdoten onthult ook deze in spot tende en overdreven vorm een griezelig stuk waarheid: er zijn mensen, die zonder boeken leven. Die dus blijkbaar zonder boeken kun nen leven! Dat is ontstellend - in de eerste plaats voor ons auteurs. Ik zou de groenteboeren wel eens willen zien kijken, wanneer de mensen alle maal opeens de spruitjes en de rodekool en de bieten en de worteltjes zouden weigeren. Terwijl deze dan nog als geitenvoer kunnen dienen, eten geiten geen boeken. De enige dieren, die, voor zover mij bekend, boeken verslinden, zijn de boekenwurmen. Deze dieren nu verhongeren in de woningen van mensen, die met een of geen boek vol staan. Vandaar ook, dat de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren voortdu rend zo warm pleit voor „Het Boek". „Een boekenwurm met hongeroedeem", zei mij laatst de voorzitter van dit idealistische ge zelschap, „is een bedroevend gezicht. Ik heb daarom altijd enige kleine werkjes in mijn zak om die aan boekenwurmen-met-trek te geven. Sommige van die diertjes volgen mij zelfs op de voet, in de hoop, dat ik af en toe

Wilton Fijenoord Nieuws | 1956 | | pagina 8