NIEUWS 8 Radar Wilton-Fijenoord en de R.D.M. die tegenwoor dig de meest luxueuze oceaanstomers afleveren. Wij wagen ons niet aan geldelijke bedra gen, maar hier zijn het miljoenen, die een rol spelen. Het is algemeen bekend, dat buiten landse regeringen eigen industrieën vaak een sterke steun verschaffen, hetzij in de vorm van hoge invoerrechten, hetzij in de vorm van openlijke of verkapte subsidies. De Neder landse scheepsbouwindustrie heeft noch hulp van subsidies, noch van hoge beschermende rechten, zodat zij dus volkomen op eigen be nen moet kunnen staan. Het feit, dat tal van buitenlandse orders aan de Nederlandse scheepsbouwindustrie worden gegeven mag dan als bewijs dienen, dat zij haar mannetje staat. De techniek gaat echter snel vooruit en in dit verband mogen wij even wijzen op een belangrijke rede, die de president van de Engelse Kamer voor Scheepvaart in Glasgow heeft gehouden. In The Times van 23 novem ber 1955 hebben wij een verslag gevonden, waarin wordt gezegd, dat grote technische vooruitgang op het gebied van de scheepvaart al over de horizon kijkt. Hiermede bedoelde hij de gasturbines voor de voortstuwing van schepen, de lichte metalen bij de opbouw, betere behandeling van de lading, d.w.z. snel lossen en laden en zelfs kernenergie. Wij staan, aldus de spreker, aan de poort van een nieuw tijdperk. In verscheidene landen, zoals Engeland, Noor wegen, Duitsland en de Verenigde Staten doen de rederijen, resp. de scheepsbouwers mee aan de wedstrijd in nieuwe ontdekkin gen. De heer Anderson riep zijn gehoor op voor Samenwerking in het technische front van de scheepsbouw. Voor ons is dit indertijd aanleiding geweest een onderhoud aan te vragen met Ir. B. Wilton over deze aangelegenheid. In dit verband ver telde deze, dat er tussen de grote werven on derling geen geheimen bestaan. Wij lopen bij wijze van spreken, aldus Ir. Wilton, bij elkaar binnen en wij weten precies van eikaars doen en laten. De ontwikkelingen van de techniek blijven wij op de voet volgen en waar nodig, ook toepassen. Zodoende is de Nederlandse scheepsbouw helemaal niet achter bij het bui tenland, te minder, omdat wij ook een uit stekende relatie hebben met de Engelse Pametrada, een technische organisatie, zoals wij hier te lande onmogelijk zouden kunnen hebben vanwege de hoge researchkosten. De ze houdt zich o.m. bezig met onderzoekingen op het gebied van de voortstuwing van sche pen. Voor deze nieuwe „Statendam" hebben wij dan ook wel degelijk contact met de Pametrada gehad, aangezien wij het hart, machines en ketels van eigen ontwerp, er in hebben geplaatst. Ook op ander gebied, t.w. de afbouw, is de Nederlandse industrie vol komen op de hoogte van haar tijd. Als een soort anecdote, - en wellicht is het ook wel helemaal waar, - werd indertijd, zo ongeveer een halve eeuw geleden gezegd, toen het s.s. „Rotterdam" van de H.A.L. in dienst was ge steld, dat alleen de elektrische gloeilampen van Nederlands fabrikaat waren. Dit schip was evenals zovele andere van de H.A.L., door Harland Wolff te Belfast gebouwd. Hoe geheel anders liggen de zaken op het

Wilton Fijenoord Nieuws | 1957 | | pagina 10