NIEUWS 10 Kunstenaars verklaren hun werk Fijenoord Nieuws van juni 1955 slechts een illustratie, waarbij een klein aantal aanwe zigen opvalt. Het bijschrift is al even sober nl. Kiellegging X-dam. „Zet 'm op, mannen". Men moet weten, dat in die dagen de juiste naam van het nieuwe schip nog niet bekend was, vandaar de voorlopige naam X-dam. Deze gebeurtenis vond plaats op 18 juni 1955 in het vaste bouwdok aan de zuidzijde. Aan de noordzijde is indertijd het s.s. „Dinteldijk" gebouwd. Nu laten wij natuurlijk volkomen buiten be schouwing, hetgeen plaats heeft gevonden, voor die eerste platen van de kiel gelegd werden. Zo is het bijvoorbeeld gewoonte, dat naar het ontwerp van een schip een schaal model in paraffine door het Scheepsbouw kundig Proefstation te Wageningen in de z.g. sleeptank wordt onderzocht. Aan de hand van die sleepproeven kunnen eventueel nog veranderingen in de scheeps- vorm worden aangebracht. Toen het model van de X-dam werd gesleept, was de nieuwe zeegangtank in Wageningen nog niet gereed. Het slepen geschiedde dus in volkomen stil- Perspectivisch verschijnsel staand water. Tegenwoordig, nu men over een sleeptank beschikt, waarin allerlei golfpatro nen kunnen worden ontwikkeld is het moge lijk het gedrag van een schip op een woelige zee beter te imiteren. Volledigheidshalve willen wij hier nog aan toevoegen, dat voor het nagaan van eventuele rookhinder het Nationaal Luchtvaart Labo ratorium te Amsterdam verschillende proe ven heeft genomen met een model op schaal, teneinde langs die weg de meest doeltreffen de vorm voor de schoorsteen te vinden. De bouw in het dok had een vlot verloop. Gelijk bekend is, wordt tegenwoordig de zo genaamde sectiebouw toegepast, waarbij on derdelen kant en klaar in de loods gereed gemaakt worden. Dat is uiteraard precisie werk, omdat die onderdelen, als zij naar het werk worden gevoerd, daar precies moeten passen, hetgeen neerkomt op millimeterwerk. Zoals gezegd, schijnt het werk best te hebben gevlot, want op 12 juni 1956 werd in alle vroegte, zo lezen wij in het Wilton-Fijenoord Nieuws het voor de Holland-Amerika Lijn bij onze onderneming in aanbouw zijnde s.s. „Statendam" uitgedokt. Terloops merken wij hierbij op, dat wij in het november-nummer de volgende mededeling aantroffen: „Van de Directie van de Holland-Amerika Lijn mocht Wilton-Fijenoord het bericht ontvangen, dat zij besloten heeft aan het bij onze werf in aanbouw zijnde passagiers schip, bouwnummer 753, voorlopig ge naamd X-dam. de naam „STATENDAM" te geven. Deze naam zal bij velen herinne ringen oproepen uit de jaren 1927-29 en de meidagen 1940". Wat het uitdokken betreft mogen enkele bij zonderheden hier in herinnering worden ge bracht. Het bouwdok is een gegraven dok, geheel in beton uitgevoerd en zodanig inge richt, dat twee schepen tegelijk gebouwd kunnen worden. De lengte bedraagt 200 me ter, de breedte 85 meter. Elk der bouwplaat sen is 30 meter breed, zodat tussen beide bouwplaatsen een strook ter breedte van 25 meter overblijft. Deze strook is bestemd om het uit te dokken schip ligplaats te geven recht tegenover de uitgang van het dok. De bodem van het dok ligt bij laag water nog 2.50 meter lager, zodat, om in het dok te kunnen werken, een wegneembare deur ter afsluiting aanwezig is. De bodem van de 25 meter brede middenstrook ligt nog 1 meter lager dan de bodem van de beide bouwplaat sen, dus 3.50 meter beneden laag-water-peil, op welke diepte zich ook de drempel bevindt

Wilton Fijenoord Nieuws | 1957 | | pagina 12