NIEUWS 12 Kunstenaars over hun kunst In afwijking van de installaties van de „Rijn dam" en de „Maasdam" zijn hier gelaste wa terdichte deuren toegepast. De installatie is onderverdeeld in twee groepen, nl. een van 16 en een van 8 deuren, welke elk door mid del van een bedieningskast op de brug onaf hankelijk van elkaar kunnen worden bediend. Alleen door middel van deze bedieningskas- ten kunnen de deuren gesloten worden. Het openen moet na het z.g. centraal sluiten steeds plaatselijk geschieden, nl. door middel Op de brug van een zich aan weerszijden van het water dichte schot bevindende schakelaar. Wordt deze schakelaar losgelaten, dan sluit de deur automatisch. Noodbediening van de deuren geschiedt door middel van een stangbeweging, welke automatisch wordt ingeschakeld wan neer onverhoopt de voeding naar de electro- motoren mocht wegvallen. Deze stangbewe ging kan van het schottendek af bediend worden. Brand aan boord is misschien al net zo erg als een aanvaring, waarbij de scheepswand voor een deel wordt opengereten. Met betrek king tot de brandbeveiliging vermelden wij dat een „Grinnell" automatisch sprinkler en brandalarmsysteem, fabrikaat Mather Platt Ltd., Manchester, aanwezig is ter beveiliging van de gehele passagiers- en bemannings- accommodatie, zoals salons, trappenhuizen, gangen, hutten enz. De installatie is onderverdeeld in 24 secties. Een speciaal alarmpaneel op de brug geeft in geval van brand aan, in welke sectie brand is uitgebroken. De druktank en elek- tisch aangedreven sprinklerpomp zijn op gesteld in het ketelruim. De druktank heeft een inhoud van circa 4.5 m3 en is half met zoetwater gevuld. De tank wordt onder een druk gehouden van 7 atmosfeer door middel van een kleine luchtcompressor. Naast genoemde sprinklerinstallatie is het schip voorzien van een „Saval" automatische rookmeld- en koolzuur-brandblusinstallatie, waarop alle laadruimten zijn aangesloten, zo mede de bootsmansbergplaatsen, de lampen en verfhut, de bagagebergplaats, alle pro viandruimten en de mailkamer. De koolzuur- batterij heeft een capaciteit van 27 cilinders van 45 kg. Het ketelruim en de machine kamer zijn niet op de rookmeldinstallatie aangesloten, doch uitsluitend op de koolzuur- batterij. De rookmelder is voorzien van een electro- nische meidinrichting, waardoor direct een hoorbaar signaal wordt gegeven bij het uit breken van brand. De koolzuurblusinstallatie voor ketelruim en machinekamer, is geba seerd op het „total flooding system", waarbij volgens Amerikaanse eisen de berekende hoe veelheid koolzuur binnen twee minuten toe gelaten moet zijn. Voor het toelaten van kool zuur in de machineruimten wordt automa tisch een electrische signalering in werking gesteld, waardoor het personeel wordt ge- waarschuwd, de desbetreffende ruimte tijdig te verlaten. Tevens worden de ventilatie- motoren automatisch stopgezet. Electronische installaties. Een scherpe grens tussen bovengenoemde in-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1957 | | pagina 14