13 uj|) NIEUWS stallaties voor de veiligheid en de moderne tele-communicatiemiddelen, die mede ge bruikt kunnen worden voor de veiligheid, is niet te trekken. Immers, in geval van nood zal de radio onmiskenbaar buitengewoon be langrijke diensten kunnen bewijzen, maar daarnaast is het hoofddoel van de verschil lende radioinstallaties toch het onderhouden van verbindingen met de vaste wal. Een mo dern passagiersschip als de „Statendam" kan in dit opzicht een drijvend telegraaf- en tele foonkantoor worden genoemd. Er kunnen zowel radiotelegrammen worden ontvangen als verzonden en radiotelefoongesprekken worden gevoerd. Wij willen ons hier niet ver diepen in technische details van de ingewik kelde radioapparatuur, doch alleen vermel den, dat er onder meer drie telegrafiezenders aan boord zijn t.w., een voor de verbinding op de midden golf, een voor het contact over de korte golf en een noodzender. Aan de ont- vangkant is aanwezig een automatischwer- kend alarmtoestel dat hier aan boord prak tisch niet gebruikt zal worden aangezien er dag en nacht bezetting op het radiostation is. Dergelijke toestellen zijn feitelijk bestemd ijke lijnen voor schepen, die geen continubezetting hebben. Verder zijn er verschillende radio ontvangtoestellen aan boord voor de telegrafie. De apparatuur voor de radiotelefonie voldoet natuurlijk aan de eis, die voor transatlan tische gesprekken is gesteld. Deze gesprek ken moeten nl. geheim zijn, dit in tegenstel ling tot de gesprekken over de visserijband, die door iedereen, die een geschikt ontvang toestel bezit, beluisterd kunnen worden. De telefonieapparatuur bevat nl. een z.g. geheim installatie. De verstaanbare spraak uit de telefoon wordt hierin dusdanig vervormd, dat het onmogelijk is hem zonder een speciale apparatuur voor het decoderen te verstaan. Uiteraard is in de ontvanginstallatie een der gelijke decoderings-apparatuur opgenomen, zodat de gecodeerde binnenkomende spraak voor de luisteraar in de telefooncel aan boord verstaanbaar wordt gemaakt. Wordt een passagier aan boord van de „Sta tendam" opgebeld, dan kan men hem van de radiokamer uit bereiken via de purser. Deze krijgt dan een telefoontje van de telefonist en via het oproepsysteem van het schip wordt

Wilton Fijenoord Nieuws | 1957 | | pagina 15