NIEUWS 14 de betreffende passagier aan de telefoon ge roepen. Met al deze radioapparatuur is het schip geen seconde „alleen op de zee", maar het staat in voortdurend contact met de buitenwereld. Op de brug bevindt zich ook nog een telefo- niezender, die op de visserijgolf werkt. Hier mede kan de gezagvoerder reeds lang voor hij het land nadert, contact opnemen met de loodsdiensten van havens, die hij moet aan lopen. Bovendien heeft men op de brug nog de beschikking over een mobilofoon, een telefoniezender die op de zeer korte golf werkt, waarmede men, wanneer men in de haven is, de verbindingen met sleepboten kan onderhouden. Voor het meten van de diepte onder het schip beschikt men over een ander electronisch in strument, nl. het echolood. Op de „Staten dam" heeft men twee zendontvangers aan de kiel van het schip aangebracht. Voor het observeren van de diepte van het water on der de kiel is op de brug een optische indi cator aanwezig en in de kaartenkamer is een apparaat opgesteld, dat de diepte van het water op een papierband registreert. Een niet onbelangrijk hulpmiddel bij de na vigatie is een nieuw type radiopeiltoestel, waarmede het mogelijk is de richting van een gewenst radiobaken, resp. radiostation on middellijk op een katliodestraalbuis af te lezen. De schaal die bij deze buis behoort, is gekoppeld met het girokompas zodat men steeds peilingen ten opzichte van het ware noorden kan verkrijgen. De radarapparatuur is geheel dubbel uitge voerd. Er zijn twee zendontvangers aan boord die naar keuze kunnen worden ingeschakeld. Ook zijn er twee indicatoren (beeldschermen met bijbehorende apparatuur), die voortdu rend samen worden gebruikt. Het doel hier van is dat de navigerende officier op het ene scherm zijn berekeningen kan maken en zijn koers uitzetten, terwijl de officier van de wacht of de loods van het andere scherm zijn gegevens kan aflezen. Ten slotte vermelden wij nog een ontvang- installatie voor het Loransysteem, welk sy steem bedoeld is voor radiopeilingen. Langs de kust van de Verenigde Staten zijn nl. voor dit doel verschillende radiozendstations op gericht. Licht en geluid. De verlichting bestaat in hoofdzaak uit fluorescentielampen „TL" (kleur warm, tint de luxe). Duizenden van deze lampen van verschillend vermogen zijn geïnstalleerd. Als deze alle achter elkaar zouden worden ge plaatst zou er een ,,TL"-lint van maar liefst ongeveer 3 kilometer ontstaan. Tevens wordt bij de verlichting gebruik gemaakt van neon- buizen in een geheel nieuwe kleurencombina tie, die de gelaatskleur en het uiterlijk van spijzen en dranken zeer gunstig doet uitko men. Door de mogelijkheid om neon-buizen in bochten en figuren te verwerken en ze te installeren in zeer smalle koven en lijsten, heeft neon - vooral architectonisch bezien - vele voordelen voor de verlichting van de meer luxueuze ruimten aan boord van schepen. Behalve de verlichting heeft Philips de sono- risatie van de „Statendam" alsmede de in richting van de bioscoop verzorgd. De alge mene scheepsomroepinstallatie, die gebruikt wordt voor het geven van aanwijzingen aan de passagiers, het oproepen van passagiers en voor het doen van dienstmededelingen aan de bemanning, dient ook voor muziekweergave in alle delen van het schip. Dit laatste kan ge schieden door middel van de radio en met gramofoonplaten, terwijl bijvoorbeeld ook de muziek van de scheepsband hiermede in an dere salons en recreatieruimten ten gehore kan worden gebracht. In totaal zijn er ongeveer 150 luidsprekers op het gehele schip aangebracht, terwijl zes versterkers met een totaal vermo gen van ruim 500 watt zijn geïnstalleerd. Daarnaast zijn er nog zes lokale geluidsinstal laties in verschillende salons en op enkele dekken, welke voor de weergave van gramo foonplaten door de passagiers zelf kunnen worden bediend. In de cabine van de bioscoop zijn twee FP 56 projectors voor het draaien van normaalfilms, widescreenfilms en zelfs Cinemascope films, zowel met optische als met magnetische ge luidssporen. Zelfs verwende Amerikaanse

Wilton Fijenoord Nieuws | 1957 | | pagina 16